Pandemie dala Italům impuls k životní změně, Milán přichází o obyvatele

3 minuty
Horizont ČT24: Italové se stěhují na venkov
Zdroj: ČT24

Stále více milánských rodin mění svůj životní styl a stěhuje se z města na venkov. Rozhodly se k tomu kvůli pandemii a s ní spojeným omezením, možnosti pracovat z domova i jinému přístupu k výchově dětí. Nový trend navíc nemusí být jen dočasný. Záležet bude hlavně na tom, zda se firmy rozhodnou po pandemii vrátit k původní povinné osobní docházce do práce.

Život v Miláně vyměnili Freggiarovi za lombardskou přírodu. Umožnil jim to přechod na home office. „O možnosti bydlet mimo město jsme už uvažovali dříve. Bez možnosti pracovat z domova to bylo ale nemyslitelné. Covid nám tuto šanci dal,“ říká Elisabetta Freggiarová.

Do Milána se vrátili poprvé v září, ve městě ale vydrželi jen měsíc. A nejen kvůli obavám z nákazy se vydali zpátky na venkov. „Chtěli jsme být na místě, které zůstalo stejné a neztratilo své základní hodnoty. V Miláně – jako i v dalších městech – si změny, ke kterým došlo, uvědomujete mnohem víc než na vesnicích,“ míní Elisabetta.

Podle úřadů má nyní Milán o 13 tisíc obyvatel méně než před rokem. Kromě úmrtí a menšího počtu porodů je důvodem právě stále vyšší počet rodin, které chtějí vychovávat své děti na venkově.

„První lockdown jsme zažili v Miláně, takže rozdíl známe velmi dobře. Jsme rádi, že tu jsme,“ pochvaluje si pobyt v obci Orta San Giulio Marta Pelazzaová, která se také rozhodla opustit Milán a přesídlit asi hodinu cesty od této severoitalské metropole. Její starší dcera tu chodí do školy, která nabízí alternativní vzdělávací program. V Itálii jde o velmi populární možnost, v Miláně je ale těžko dostupná.

I Marta a její přítel Paolo mohli vyměnit milánský smog za čerstvý vzduch díky práci z domova. Jejich život se uklidnil. „Se životem ve městě se to nedá za nic vyměnit,“ ujišťuje Paolo Serralunga a doufá, že se do města nebude muset nadlouho vracet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odvoláním na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celém Pásmu Gazy od začátku dne stoupl na osmdesát dva. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit.
10:27Aktualizovánopřed 32 mminutami

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 47 mminutami

Ruská delegace působí jako ozdoba, řekl v Turecku Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po příletu do Ankary uvedl, že nebyl oficiálně informován o složení ruské delegace v Istanbulu a že působí „jako ozdoba“. O dalším postupu rozhodne po schůzce s tureckým vládcem Recepem Tayyipem Erdoganem. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová předtím oznámila, že rusko-ukrajinské jednání bylo z iniciativy turecké strany přesunuto na druhou polovinu dne.
06:21Aktualizovánopřed 52 mminutami

Ornitologičtí nadšenci se sjeli na ostrov Lesbos

Řecký ostrov Lesbos je ornitology z celého světa vyhledávaný už od 90. let. Na jaře jsou hlavním lákadlem konkrétně stěhovaví ptáci. Příhodná poloha ostrova na křižovatce Afriky, Evropy a Asie dává pozorovatelům možnost zahlédnout až dvě stě druhů ptactva.
před 1 hhodinou

Zastavte sankce a vzdáme se jaderných ambicí, zní z Íránu do USA

Írán je připraven podepsat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jadernou dohodu výměnou za zrušení sankcí. Stanici NBC News to ve středu řekl poradce íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Poradce pro politické, vojenské a jaderné záležitosti Alí Šamchání je patrně nejvýše postaveným činitelem z Chameneího okruhu, který o možnosti uzavření dohody otevřeně hovoří.
08:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 2 hhodinami

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
07:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...