Sesuv půdy v Norsku má čtvrtou oběť, šest lidí se stále pohřešuje

Norští záchranáři našli těla dalších tří obětí ve vesnici Ask, kterou ve středu zasáhl masivní sesuv půdy. Informovala o tom agentura AFP.  Celkový počet potvrzených obětí tak vzrostl na čtyři. Po dalších šesti lidech se stále pátrá, deset lidí bylo při sesuvu zraněno. V neděli místo navštíví norský král Harald V., informovala agentura AP.

Norský král Harald (druhý zprava) při setkání s dobrovolníky a záchranáři ve městě Ask
Zdroj: ČTK Autor: ČTK

Podle vedoucích pátrací akce existuje stále možnost, že se podaří najít živé i další pohřešované. Při sesuvu půdy bylo ve středu zavaleno ve vesnici Ask přinejmenším devět domů. Vesnice leží přibližně 25 kilometrů od hlavního města Oslo.

První tělo bylo nalezeno v pátek. Záchranáři musejí v místě sesuvu postupovat velice pomalu a opatrně kvůli nestabilitě podloží. Práce v tomto ročním období komplikuje i malý počet hodin denního světla, uvádí agentura AP. Z vesnice muselo být evakuováno zhruba tisíc lidí.

„Máme stále naději, že najdeme někoho naživu,“ uvedl jeden z vedoucích záchranné akce Roy Alkvist. Podle lékařů je možné přežít pod sutinami i několik dnů, pokud se kolem zavaleného člověka vytvořila kapsa s dostatkem vzduchu.

Nejhorší sesuv v moderní historii

Záchranářům pomáhají na místě vrtulník a bezpilotní letouny. Přístroje ale v místě katastrofy nezachytily žádné známky života.

V neděli místo katastrofy navštíví král Harald V., královna Sonja a korunní princ Haakon. V novoročním projevu král uvedl, že tragédie jím hluboce otřásla. Královská rodina se setká s obyvateli zasažené vesnice.

Středeční sesuv půdy byl nejhorší v moderní historii Norska. Menší pohyby půdy byly v místě zaznamenány i v pátek a sobotu. Sesuv se odehrál po dvou vydatných deštích, přesná příčina zatím není jasná. Norská stanice TV2 informovala, že oblast, kde se půda sesunula, označil geologický průzkum v roce 2005 za vysoce rizikovou. Tři roky po zveřejnění posudku se ale na místě začaly stavět první domy.