Americkou baseballovou ligou cloumají výrazné změny. Kluby jsou pod tlakem měnit názvy

Ameriku zaměstnává nová vlna korektnosti. Pro nový trend se vžil pojem „kultura rušení“. Co nevyhovuje současným etickým standardům, se upravuje, mění nebo ruší. Aktuálně jde o žhavé téma také pro americkou baseballovou ligu. Řada týmů nese názvy odkazující na tradice původních národů. Spory o to, co je a není správné, pak odtud pronikají zpět do špičkové politiky i byznysu.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Požadavky na politickou korektnost sílí

Požadavky na politickou korektnost sílí, výklad moderních amerických dějin je pod obrovským tlakem a v centru zájmu jsou práva menšin. To je atmosféra, do které jsou vtaženy i americké sportovní asociace. Žhavé jsou mimo jiné polemiky o klubových názvech, které odkazují k původním obyvatelům. Jejich změna je pro jedny nutná, pro druhé nepřijatelná.

Například republikánský senátor David Perdue z Georgie se vymezil proti změně názvu místního baseballového týmu. „Braves nejsou jen institucí státu Georgie. S historií, která v Atlantě čítá 54 let, jsou také institucí americkou,“ napsal.

Braves, tedy stateční, jsou tradičním pojmenováním válečníků původních obyvatel kontinentu. Někteří z jejich potomků ale právě o takové změny usilují s odkazem na historický útlak a pokračující ostrakizaci.

„Není to jen o rasistických maskotech nebo rasistických pojmenováních, která nás odlidšťují. Má to přímý vliv na problémy a nespravedlnosti, které ve skutečnosti pociťujeme,“ uvedl příslušník kmene Lakotů a šéf lidskoprávní organizace NDN Collective Nick Tilsen.

David Perdue je jedním ze dvou republikánských senátorů, kteří musejí v druhém, rozhodujícím kole voleb v lednu 2021 obhájit mandát. Jinak strana ztratí kontrolu nad Senátem. Sázka na Braves je sázkou na jistotou. Proti změně názvu je podle průzkumů přes 70 procent dotázaných.

Tato hra o hlasy voličů má jedinou vadu na kráse: baseballisté z Atlanty se své značky zbavit nehodlají a dali to jasně najevo už v létě. Odolávají podobně jako fotbaloví Náčelnící z Kansas City nebo hokejoví Černí jestřábi z Chicaga.

Jiné týmy se rozhodly reagovat

Naopak jiné týmy na kritiku reagují. Svého názvu se mají brzy vzdát clevelandští Indiáni. Cestu jim otevřeli Redskins z metropole Washingtonu. Rudokožci, tedy značka, která svůj urážlivý původ nemohla nijak zastřít, mizí jednoznačně díky tlaku hlavních komerčních partnerů klubu, tedy velkých koncernů. Je to jejich pozitivních image, s níž stojí a padá to nejdůležitější, jejich tržby.

Prestižní sportovní soutěže se i s patřičným přesahem do politiky a byznysu snaží udržet vratkou balanci: mezi politickou korektností a dlouholetou tradicí.