Americký ministr spravedlnosti Trumpa podporoval, volby ale zpochybnit odmítl. Nyní končí ve funkci

3 minuty
Horizont ČT24: Americký ministr spravedlnosti William Barr rezignuje
Zdroj: ČT24

Na americkém ministerstvu spravedlnosti končí William Barr. V rezignačním dopise, který v pondělí zveřejnil prezident Donald Trump, chválil končícího šéfa Bílého domu, který podle něj čelil neúprosnému a nesmiřitelnému odporu. Barr patřil mezi Trumpovy spolehlivé spojence, v závěru svého působení na ministerstvu ale zasadil zásadní ránu prezidentovým snahám o zpochybnění výsledků voleb.

V rozhovoru s agenturou AP Barr na začátku prosince prohlásil, že jeho úřad nezaznamenal žádné důkazy svědčící o rozsáhlých volebních podvodech v prezidentských volbách z 3. listopadu. V těch republikána Trumpa porazil jeho demokratický sok Joe Biden, končící prezident však porážku odmítá uznat právě s odkazem na údajné volební manipulace.

Trump v reakci na Barrovo interview řekl, že ministr spravedlnosti žádné důkazy nehledal a označil to za zklamání. Trumpův právní tým podle agentury Reuters obvinil Barra, že nepodnikl řádné vyšetřování nebo audit hlasovacích strojů, ačkoliv to při volbách není úkolem ministerstva. Na dotaz, zda má v ministra spravedlnosti stále důvěru, Trump tehdy odpověděl: „Zeptejte se mne na to za několik týdnů. Měli by zkoumat všechny podvody.“

„Velice dobrý vztah“

Při oznámení Barrovy rezignace Trump na Twitteru napsal, že oba pojil „velice dobrý“ vztah a končícího ministra pochválil za vynikající práci. Ten naopak prezidenta ocenil za mnoho bezprecedentních úspěchů tváří v tvář neúprosnému a nesmiřitelnému odporu ze strany demokratů a dalších Trumpových kritiků.

„Během vaší vlády ministerstvo spravedlnosti vytrvale pracovalo na ochraně veřejnosti před násilným zločinem. Úzce spolupracovalo s mexickými špičkami v boji proti drogovým kartelům, zakročilo proti čínskému zneužívání naší ekonomiky a pracovních sil,“ vzkázal Trumpovi Barr.

V čele ministerstva spravedlnosti končícího ministra nahradí dosavadní náměstek Jeff Rosen.

Podle CNN nebyly vztahy mezi Trumpem a Barrem v poslední době přívětivé a prezident oznámil záměr ministra odvolat už v pátek. Bílý dům ale tyto spekulace popírá, Barr prý o rezignaci žádán nebyl a schůzka s prezidentem byla „velice přátelská“.

Barr se Trumpa zastal, odmítl ale zasáhnout do kampaně

Barr do funkce přišel v době, kdy vrcholilo vyšetřování, v jehož čele stál Robert Mueller. Jeho tým pátral po možném ruském vlivu na volby v roce 2016. Podle demokratů ministr zkreslil závěry vyšetřovatelů. „Zvláštní vyšetřovatel potvrdil, že ruská vláda podporovala snahy o nelegální zásahy do volby prezidenta v roce 2016. Nezjistil ale, že by se této snahy účastnil Trumpův tým nebo jiní Američané,“ nechal se tehdy slyšet Barr.

Takzvaná Muellerova zpráva ale prezidenta obvinění ze zásahů do voleb nezbavila, nýbrž je pouze nechala bez jasného závěru.

Prezidenta končící ministr podpořil rovněž během rasových protestů po smrti George Floyda. Trump prosazoval heslo „zákon a pořádek“ a volal po aktivování Národní gardy a násilném potlačení nepokojů. Sám Barr nařídil rozpustit dav demonstrantů před Bílým domem, aby se Trump dostal do kostela svatého Jana a nechal se vyfotit s Biblí.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Rasismus ve Spojených státech existuje, ale nemyslím si, že pořádkové složky jsou systémově rasistické. Vzhledem k historii této země ale rozumím nedůvěře afroamerické komunity,“ okomentoval situaci v červnu Barr.

Ministr ale ukázal svou nezávislost na oválné pracovně během volební kampaně. Kromě zmíněného popření volebních podvodů odmítl už před volbami veřejně hovořit o vyšetřování Huntera Bidena, syna zvoleného prezidenta. Jeho resort prý nechtěl zasahovat do předvolebního boje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 2 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 3 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 5 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 8 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...