Rumunský premiér zklamaný z překvapivé volební prohry odstoupil. Vítěz ale koalici asi nesestaví

Opoziční sociální demokraté (PSD) zaznamenali překvapivé vítězství v nedělních parlamentních volbách v Rumunsku. Po sečtení hlasů z 99 procent volebních místností získali 30 procent, jejich šance na sestavení vlády jsou však zřejmě malé. Prezident Klaus Iohannis prohlásil, že se rýsuje středopravicová vládní koalice. Liberální premiér Ludovic Orban ale oznámil, že kvůli výsledku odstupuje z čela vlády, a naznačil, že nebude usilovat o premiérské křeslo. Hlasování poznamenala rekordně nízká účast.

Středopravicová Národně liberální strana (PNL) premiéra Orbana – považovaná za favorita volebního klání – má po sečtení téměř všech odevzdaných hlasů 25 procent. Liberály podle pozorovatelů poškodily jejich kroky při zvládání koronavirové nákazy. Ještě v lednových průzkumech jim přízeň vyjadřovalo 45 procent voličů, náskok se však za dobu pandemie postupně rozplynul.

Orban, který se po vyhlášení výsledků průzkumů u volebních místností již prohlásil za vítěze, v pondělí oznámil, že odstupuje z čela vlády. Zároveň naznačil, že znovu nebude o premiérské křeslo usilovat. „Udělal jsem, co bylo v mých silách, my jsme udělali, co bylo v našich silách. Mým cílem je pomoci vytvořit většinu bez sociálních demokratů. Doufám, že má liberální strana bude moci přijít s novým premiérem,“ citovala ho agentura Reuters. 

Třetí skončila se 14 procenty koalice reformistů USR-PLUS. Dalším překvapením voleb se stal úspěch nacionalisticko-populistického Svazu pro jednotu Rumunů (AUR), kterému odevzdalo svůj hlas osm procent voličů. Zastoupení v parlamentu bude mít i strana maďarské menšiny UDMR, která získala šest procent hlasů.

Hlasování se zúčastnilo pouze 31,84 procenta oprávněných voličů, což je nejméně od pádu komunismu v této balkánské zemi.

Pravděpodobnost, že se sociálním demokratům i přes vítězství podaří sestavit vládu, je podle serveru Balkan Insight nízká. Nezdá se totiž, že by jakákoli z parlamentních stran byla ochotná spolupracovat s PSD, jejíž obraz pošramotila obvinění z korupce i kontroverzní reforma soudnictví, kterou prosazovala během svého vládního angažmá od roku 2017 do loňského října.

Prezident: Rýsuje se středopravicová koalice

Prezident Iohannis v pondělí večer v televizním prohlášení uvedl, že „neexistuje jasný vítěz“ voleb. Nicméně podle něj „krystalizuje středopravicová koalice“, která bude schopna navrhnout koaliční vládu. „Za několik dní svolám konzultace se stranami, které se sejdou v novém parlamentu s cílem nalézt nejlepší řešení pro Rumunsko,“ citovala prezidenta tisková agentura Agerpres.

Podle deníku Romania libera prezident rovněž řekl, že pravicové strany ve volbách získaly dohromady více než 50 procent hlasů. „Z tohoto důvodu může PSD zůstat i po těchto volbách mimo politickou hru,“ dodal. 

I když možnosti PSD najít partnery do vlády jsou zřejmě nulové, vytvoření vládní koalice nemusí být podle pozorovatelů snadné ani pro liberály. Reformisté i UDMR sice už v noci na pondělí dali najevo, že jsou připravení s Orbanovou PNL o společné vládě jednat, ale v posledních měsících před volbami byly jejich vztahy s liberály napjaté.

Zájem zapojit se do jednání o nové vládní koalici projevila i menší Strana lidového hnutí (PMP) bývalého prezidenta Traiana Basesca, která má také ještě šanci překročit pětiprocentní práh pro vstup do zákonodárného sboru.

Socialisté vyloučili velkou koalici

Šéf PSD Marcel Ciolacu označil výsledek voleb za vzkaz voličů vládním liberálům ohledně jejich reakce na pandemii covidu-19. Jednalo se o hlas proti „zavírání škol, zavírání trhů a bankrotu tisíců firem“ za pandemie a rovněž proti „statisícům nezaměstnaných“, uvedl Ciolacu.

Ciolacu zároveň vyloučil velkou koalici mezi PSD a PNL. Prohlásil také, že případná konzervativní koalice PNL, USR-PLUS a UDMR by pro vládnutí neměla legitimitu. Reagoval tím na vyjádření prezidenta Klause Iohannise, že chce respektovat „většinové přání a vůli voličů“, což sociální demokraté bez schopnosti získat partnera nesplňují.

Iohannis, který je zásadním odpůrcem socialistů a má současně pravomoc jmenovat premiéra, již dříve uvedl, že by si přál vytvoření koalice PNL s reformistickou USR-PLUS.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 31 mminutami

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 35 mminutami

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 3 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 8 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 9 hhodinami
Načítání...