Francie zahájila tažení proti radikálním mešitám. Podle Macrona to není nic proti islámu

Francouzské úřady začaly prověřovat mešity, v nichž mají podezření na radikální výklad islámu. Kontrolou bezpečnostních složek jich má projít až osmdesát. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že Francie nemá problém s islámem, ale s extremisty. Podle něj musí věřící všech náboženství respektovat odluku státu a církve. Příští týden by měl být předložen i zákon o separatismu, jak vláda nazývá úsilí radikálních muslimů o vytvoření jiné společnosti vně republiky.

Video Události
video

Události ČT: Francie chce zastavit radikalizaci muslimů

Francie hodlá tvrdě postupovat proti separatismu, zákon, který má zabránit separaci muslimů od většinové společnosti a podpořit jejich integraci, má být předložen příští týden. Vláda zároveň apeluje na umírněné muslimy, aby se od radikálů aktivně distancovali. „Islám je náboženství, které je v krizi celosvětově, ne pouze v naší zemi. Je to kvůli napětí mezi fundamentalisty, umírněnými a v důsledku jeho politizace,“ prohlásil Macron. 

Součástí zákona je výrazné omezení domácího vyučování. Děti by neměli učit ani učitelé z jiných zemí, kteří jsou placeni tamními vládami. Výjimky se budou moci udělovat jen ze zdravotních důvodů. Předškolní výuka má být povinná už od tří let. Cílem podle francouzského prezidenta je, aby všechny děti chodily do školy či školky a neučily se ve zvláštních komunitách.

Projevům radikalizace muslimů bude věnována pozornost už od základních škol. Například školní inspekce poukázala na to, že na dvorech některých institucí hrají děti hry spojené se stínáním hlav. „Jsou čtvrti, kde se úřady ani neodvažují kontrolovat některé instituce, což výrazně komplikuje práci policie,“ řekla policistka Linda Kebbabová. 

Klíčová role policistů

Přijetí zákona může zkomplikovat slábnoucí pozice ministra vnitra v důsledku kontroverze kolem zákona o globální bezpečnosti, který vláda musela stáhnout. Přispěly k tomu záběry brutálního zásahu čtyř policistů proti hudebnímu producentovi. 

Na demonstraci proti zákonu o globální bezpečnosti se tak manifestovalo i na protest proti policejnímu násilí. Někteří účastníci ho srovnávali i se situací v USA. Podle zpravodaje ČT v Paříži Jana Šmída bude právě role policie pro přijetí zákona o separatismu zvláště v problematických čtvrtích klíčová. Podle průzkumů hodnotí šedesát procent veřejnosti její práci kladně. 

Podle bývalého velvyslance v Paříži Petra Janyšky v současnosti narůstá tlak islamismu na francouzský stát, Macron je podle něho přitom první hlavou státu, která v této problematice zaujala jasný postoj. „To tu ještě nebylo, jsou to nové kroky ze strany francouzského státu,“ popisuje Janyška.

Zároveň uvedl, že je nemyslitelné, aby někteří stoupenci islamismu například diskriminovali ženy nebo s nimi odmítali mluvit kvůli tomu, že jsou osoby jiného pohlaví. „To jsou věci, se kterými chce tamní vláda něco změnit. Francie je jeden stát a jedna republika, kde pro každého platí stejné zákony i principy,“ dodal exdiplomat.

Francouzský prezident podle něho zároveň tlačí na to, aby byla zřízena instituce, která by islám v zemi zašťitovala. „Islám není organizovaný jako katolictví, je velmi roztříštěný. Nemá žádnou hlavu církve,“ dodal Janyška.

Video Horizont ČT24: Exdiplomat Petr Janyška ohledně situace ve Francii
video

Horizont ČT24: Exdiplomat Petr Janyška ohledně situace ve Francii

Zdroj: ČT24