Etiopští vzbouřenci tvrdí, že zničili armádě celou divizi. Ta to popírá a očekává dobytí centra povstalců

Jednotky, které čelí vládní ofenzivě v severoetiopské provincii Tigraj, zcela zničily 21. mechanizovanou divizi etiopské armády. Oznámil to mluvčí tigrajských jednotek. Addis Abeba ale informaci zakrátko popřela. Vzhledem k přerušenému telefonickému a internetovému spojení nelze zprávy ověřit z nezávislých zdrojů. Kvůli bojům uprchly z Tigrajského regionu už tisíce lidí.

Addis Abeba dala v neděli protivníkům 72 hodin na složení zbraní, ale vedení regionu v pondělí ultimátum odmítlo. Vláda tvrdí, že její vojáci brzo obklíčí středisko Tigraje, město Mekele, a že se stále více vojáků protistrany vzdává.

„Příští krok bude obklíčení Mekele tanky, a tím se ukončí boje v horách, přemístíme se dolů. Válka je tu záležitostí tanků. Proto vyzýváme obyvatele Mekele, aby se chránili, teď nastal čas, aby se izolovali od povstalců. Tady se nedá jinak pomoci, povstalecká junta se skrývá mezi místními lidmi a ti se musí separovat. Musí říct ,běžte pryč a neohrožujte nás',“ uvedl mluvčí etiopských ozbrojených sil Dejene Tsegaye.

Vedení lidově osvobozenecké fronty ale informace o blízkosti armády a obkličování popřelo.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva vyjádřil znepokojení nad zprávami o posilování pozic armády kolem Mekele. Vysoká komisařka Michelle Bacheletová vyzvala obě strany, aby vojákům daly zřetelný rozkaz ušetřit civilisty. To, že jednotky Tigrajců zaujímají pozice mezi civilisty, podle ní nedává etiopské armádě právo použít těžké dělostřelectvo proti místům hustě obydleným civilisty.

Koordinační kancelář humanitární pomoci OSN v Etiopii vyzvala vládu, aby civilistům v Mekele zaručila bezpečí a neohrožovala zdravotnický a vzdělávací sytém ve městě, stejně jako zásobování vodou.

Boje se neomezují jen na Tigraj, v pondělí tamní jednotky přiznaly raketový útok na sousední provincii Amharsko. Šlo o třetí útok na tamní letiště.

Konflikt má jádro ve sporech mezi hlavní politickou silou Tigraje – Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF) – a centrální vládou. Tigrajci jsou sice menšinovým etnikem, ale po desetiletí kontrolovali etiopský politický i bezpečnostní aparát. Vliv ztrácejí od roku 2018, kdy se vlády ujal premiér Abiy Ahmed, který patří k jinému etniku.

4 minuty
V Etiopii pokračují boje, lidé prchají do Súdánu
Zdroj: ČT24

Podle etiopské komise zmasakrovali Tigrajci stovky lidí

Agentura Reuters v úterý přinesla zprávu etiopské komise pro lidská práva, která vyšetřovala masakr z 9. listopadu. Podle komise tehdy převážně mladí Tigrajci brutálně zabili přibližně šest set příslušníků jiného etnika.

V tigrajském městě Mai-Kadra byli lidé ubodáni, uškrceni či ubiti holemi. O incidentu už dříve informovala Amnesty International, která získala fotografie.

Reuters však připomíná, že informace etiopské komise nelze nezávisle ověřit. Mai-Kadra leží na jihu Tigraje a 9. listopadu ráno tam začali policisté kontrolovat lidem doklady, aby odlišili Tigrajce od ostatních. Odpoledne skupina mládeže spolu s policisty a milicionáři vešla do čtvrti, kde žijí příslušníci jiných etnik. Komise nyní následné řádění označila za masakr.

Tisíce lidí z Tigraje prchají do Súdánu

Boje v Tigraji trvají od 4. listopadu a zřejmě si už vyžádaly stovky obětí. Na 40 tisíc lidí uprchlo do sousedního Súdánu. „Trvalo to dvanáct dnů, než jsme se sem dostali, museli jsme přespávat v divočině,“ uvedl jeden z nich po příchodu do Súdánu. „Sebrali nám oblečení, domov, peníze, všechno. Nic nemáme, přicházíme tak, jak jsme,“ dodal další z uprchlíků. 

OSN očekává další vlnu běženců a počítá s variantou, že do Súdánu uprchne až 200 tisíc lidí. V úterý měla o konfliktu jednat i Rada bezpečnosti OSN, schůze byla ale podle diplomatů zrušena.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Představitelé USA odlétají do Saúdské Arábie připravit půdu pro mírová jednání

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michael Waltz a prezidentův zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff míří do Saúdské Arábie k přípravám jednání o ukončení ruské války na Ukrajině. USA zřejmě nejdříve chtějí jednat samostatně s Ruskem, pak samostatně s Ukrajinou a poté vést společné rozhovory. Spojené státy se také ptají svých evropských spojenců, co by od Washingtonu potřebovali ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelci se vrací do pohraničních kibuců, ne všichni ale zůstávají

Loni v listopadu začalo platit příměří mezi libanonským teroristickým hnutím Hizballáh a Izraelem, už v úterý ale vyprší jedna z jeho podmínek. Mezitím se do izraelských vesnic u hranice s Libanonem po více než roce začali vracet jejich obyvatelé. Štáb ČT se zpravodajem Davidem Borkem natáčel v kibucu Chanita, kde před válkou žilo na sedm set obyvatel.
před 2 hhodinami

Svět nesmí spadnout do pasti appeasementu, varoval šéf mnichovské konference

Šéf Mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen varoval před scénářem z roku 1938. Hlavním tématem třídenní konference v bavorské metropoli byla Ukrajina. Finský prezident Alexander Stubb zmínil, že Ukrajinu nesmí po válce s Ruskem potkat stejný osud jako Finsko po druhé světové válce, kdy ztratilo svou suverenitu a územní celistvost.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ruský útok na Mykolajiv připravil sto tisíc lidí o teplo

Ruský vzdušný útok na jihoukrajinský Mykolajiv v noci na neděli poškodil místní elektrárnu, informoval ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Bez dodávek tepla je sto tisíc lidí, napsal na Telegramu prezident Volodymyr Zelenskyj. Jednoho člověka úder okupantů zranil. Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské síly v sobotu výrazně zintenzivnily své pozemní útoky na východě Ukrajiny, hlavní nápor se odehrává na frontovém úseku u Pokrovsku.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Pavel k Ukrajině: Má-li Evropa převzít odpovědnost, musí být u jednání

Evropa musí podle českého prezidenta Petra Pavla vyvinout veškeré úsilí, aby byly její zájmy přítomné při vyjednávání o ukončení ruské války na Ukrajině. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Evropští lídři se obávají, aby se podmínky míru nedohodly bez jejich účasti jen mezi USA a Ruskem. Na dotaz ohledně české účasti na pondělní schůzce evropských státníků Pavel odpověděl, že dle jeho informací to nebude neoficiální summit, ale jednání části evropských lídrů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Útok v rakouském Villachu měl podle vyšetřovatelů islamistický motiv

Rakouští vyšetřovatelé se domnívají, že sobotní útok ve Villachu, při němž třiadvacetiletý Syřan s právem pobytu v alpské zemi ubodal chlapce a pět dalších lidí zranil, měl islamistický motiv. Oznámil to v neděli podle agentury APA rakouský ministr vnitra Gerhard Karner.
před 11 hhodinami

EU chce omezit dovoz některých potravin včetně amerických, píší Financial Times

Evropská unie plánuje zablokovat dovoz některých potravin vyprodukovaných podle odlišných norem. Chce tak chránit své zemědělce. Opatření je podobné obchodní politice amerického prezidenta Donalda Trumpa založené na reciprocitě. Napsal to v neděli list Financial Times (FT) s odvoláním na tři úředníky z EU.
před 15 hhodinami

Trumpova vláda ruší výpovědi v agentuře, která dohlíží na jaderné zbraně

Zástupci amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA) se snaží zrušit výpovědi zaslané některým jeho zaměstnancům, ale nedaří se jim s nimi spojit, protože nemají jejich nové kontaktní údaje. S odvoláním na e-mail zaměstnancům NNSA to uvedla stanice NBC News. Web televize CNN s odvoláním na své zdroje uvedl, že si zástupci Trumpovy administrativy zřejmě neuvědomili, že NNSA dohlíží na zásoby jaderných zbraní.
před 17 hhodinami
Načítání...