Dohoda o příměří v Karabachu je „mrtvým dokumentem“, píše AFP. Obě strany pokračují v bojích

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o Náhorní Karabach, ovládaný arménskými separatisty, pokračují. Znepřátelené strany se opět navzájem obvinily z porušování příměří, které v sobotu v Moskvě domluvili ministři zahraničí. Dohoda ale podle agentury AFP zůstává „mrtvým dokumentem“, který zjevně neplní svůj účel.

Obyvatel karabašského města Martuni v troskách svého domu
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Arménie obviňuje Ázerbájdžán z toho, že ve čtvrtek ráno obnovil intenzivní dělostřelecké ostřelování severního a jihovýchodního úseku karabašské fronty.

Baku to odmítá a viní Arménii z nočních útoků, které podle ministerstva obrany Ázerbájdžán odrazil. „Naše vojska, respektující humanitární příměří, si udržují převahu na celé frontě,“ zdůraznilo ázerbájdžánské ministerstvo obrany v komuniké.

Jerevan rovněž obvinil Ankaru, že letadlům s humanitární pomocí brání v přístupu do arménského vzdušného prostoru. Arménský premiér Nikol Pašinjan v rozhovoru s agenturou RIA Novosti uvedl, že Jerevan je připraven dodržovat klid zbraní, a zdůraznil, že je třeba najít pro všechny strany přijatelný kompromis.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev turecké stanici NTV řekl, že mírové procesy začnou až ve chvíli, kdy bude Ankara, která je spojencem Ázerbájdžánu, přizvána k vyjednávání. „Turecko zde hraje roli, na což má právo. Historicky tomu tak bylo,“ řekl Alijev.

Konflikt eskaloval ve středu, kdy Ázerbájdžán ohlásil zničení taktických raket v arménském pohraničí a arménský premiér Nikol Pašinjan připustil dílčí ústup arménských sil.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov nabídl vyslání ruských pozorovatelů na frontovou linii a ruský prezident Vladimir Putin v telefonátu se svým tureckým protějškem naléhal na dodržování příměří; Ankara v konfliktu vystupuje jako spojenec Baku. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nicméně popřel vyslání syrských žoldnéřů na Kavkaz, a naopak obvinil Arménii ze snahy „trvale okupovat ázerbájdžánské území“.

Spor o Náhorní Karabach – enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem – trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu.

V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.