Maďarsko zavře hranice. Od září až na výjimky nepustí cizince nejméně měsíc

Maďarsko od prvního září minimálně na měsíc uzavře hranice pro cizince, aby zabránilo šíření koronaviru. Výjimku budou mít vojenské konvoje, humanitární tranzit či obchodní nebo diplomatické cesty. Informoval o tom vládní kabinet premiéra Viktora Orbána.

Budapešť
Zdroj: Reuters Autor: Bernadett Szabo

Maďaři po návratu ze zahraničí budou muset na 14 dní do karantény. Opustit ji budou moci pouze po dvou negativních testech na covid-19 provedených v rozmezí dvou dnů. Náklady si budou muset dotyční hradit sami.

„Pokud někdo dobrovolně cestuje do ciziny, nemohou náklady na jeho testy nést daňoví poplatníci,“ řekl na tiskové konferenci šéf úřadu maďarského premiéra Gergely Gulyás. Dodal, že maďarské úřady budou uznávat jen maďarské testy.

Další detaily opatření se budou projednávat na sobotním setkání premiéra Orbána s ministry vnitra a obrany. 

Nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie

„Počet nakažených se zvýšil… a většina z nich je ze zahraničí,“ uvedl Gulyás. Podle jeho slov byla tato omezení nutná, aby mohl příští týden začít školní rok a aby vláda ochránila obyvatele stejně jako ekonomiku.

Země zatím zaznamenala 5511 nakažených, z nichž 614 zemřelo. Za poslední den přibylo 132 nových případů, což je nejvyšší nárůst od začátku pandemie.

Otázky kolem fotbalového superpoháru

Vláda zvažovala různá pravidla, jak by se mohli fanoušci zúčastnit zápasu Superpoháru UEFA mezi Bayernem Mnichov a Sevillou, který se má hrát 24. září v Budapešti, řekl Gulyás. Všechny zápasy se zatím hrály za zavřenými dveřmi, ale výkonný výbor UEFA rozhodl, že fanoušci budou moci obsadit až 30 procent kapacity stadiónu Puskás Aréna, který pojme 67 215 diváků.

UEFA podle Gulyáse plánuje zajistit přístup na zápas 3000 fanoušků Bayernu a Sevilly. Jednou z možností by bylo, že na letišti předloží dva negativní testy, pak by byli převezeni přímo na stadión a po zápasu zpátky na letiště. Vláda o těchto pravidlech dosud nerozhodla a nadále o nich jedná s UEFA, dodal.

Výjimka pro lidi se zaplaceným pobytem?

Přesné parametry uzavření hranic Maďarska česká Asociace cestovních kanceláří podle svého místopředsedy Jana Papeže zatím nezná, nemůže se tedy k situaci vyjádřit. Mluvilo se podle něj však o tom, že by lidem s předplaceným pobytem byl vstup umožněn. 

Podle Papeže jde o nečekané rozhodnutí. Detaily pro cestování by podle něj měla asociace mít nejpozději v pondělí – tedy den před uzavřením hranic. Do Maďarska na podzim Češi jezdí především do termálních lázní. Běžně jich tam vyjíždí desítky tisíc, letos by to měly být spíše stovky, řekl Papež.