Při přestřelce ve Wisconsinu zemřeli dva lidé. Trump oznámil, že pošle na místo další gardisty

Události ČT: Protesty ve Wisconsinu pokračují (zdroj: ČT24)

Při přestřelce ve městě Kenosha ve Wisconsinu zemřeli dva lidé a další člověk byl postřelen. S odvoláním na místní policii o tom informoval list The New York Times. Ve městě se už třetí noc protestovalo kvůli tomu, že policista střelil do zad černocha Jacoba Blakea. Střelba vypukla po eskalaci napětí mezi demonstranty a skupinou ozbrojených civilistů. V souvislosti s ní už je ve vazbě sedmnáctiletý podezřelý. Prezident Donald Trump oznámil, že po dohodě s guvernérem Wisconsinu Tonym Eversem do Kenoshe posílá federální bezpečností složky a další příslušníky Národních gard.

Podle záběrů z místa nočního incidentu, které se objevily na sociálních sítích, nestříleli strážci zákona. Na jednom z videí se několik lidí na ulici sbíhá k člověku s dlouhou střelnou zbraní, kterého krátce předtím zjevně někdo povalil. Muž i ze země střílí po lidech, kteří na něj dotírají. Jeden muž padá k zemi. Následně je slyšet i několik výstřelů v pozadí a výkřiky „Doktora! Doktora!“.

Jiné video podle agentury AP ukazuje stejného mladého muže s puškou, jak do telefonu říká slova „právě jsem někoho zabil“, načež se dává na útěk. Záběry a výpovědi svědků údajně naznačují, že policisté později nechali střelce bez povšimnutí projít kolem, zatímco z davu přítomných se ozývaly výzvy, aby byl zatčen.

Zadržení podezřelého bylo ohlášeno až o půl dne později, a to ze sousedního státu Illinois. Ve vazbě v okrese Lake County skončil Kyle Rittenhouse, který nyní čelí obvinění z vraždy. AP mladíka popisuje jako „obdivovatele policie“ z městečka Antioch, které leží v Illinois asi 25 kilometrů od Kenoshe. 

Sřelba v Kenoshe podle NYT vypukla okolo půlnoci místního času (7:00 SELČ) u jisté benzinové pumpy vzdálené několik bloků od hlavního dějiště předchozí manifestace. U pumpy byla skupinka ozbrojených mužů, kteří vyhlašovali, že ji chrání před demonstranty. Během večera u pumpy rostlo napětí a přibývalo slovních přestřelek, píše NYT. Kenoshská policie v prohlášení uvedla, že při následné střelbě dva lidé zemřeli a že třetí člověk byl hospitalizován s vážnými zraněními, která ale neohrožují jeho život. 

Protesty ve městě Kenosha
Zdroj: ČTK/ABACA/Reuters

Ve Wisconsinu mají lidé starší 18 let povoleno pohybovat se na veřejnosti se zbraní v ruce. Kenoshský šerif David Beth regionálnímu tisku řekl, že ve městě i v předchozích dnech hlídkovali ozbrojení civilisté. Nevěděl však, zda mezi nimi byl i střelec z úterní noci.

Jeden z těch, co v úterý stáli u benzinové pumpy, deníku The Washington Post řekl, že tam přišel zabránit demonstrantům napadat místní obchody a že se na sociálních sítích dozvěděl o použití trubicových bomb. „Když jim policisté nedokážou zabránit házet trubicové bomby na nevinné civilisty, někdo to udělat musí,“ sdělil tento muž. The Washington Post napsal, že zatím neexistuje jiné svědectví, že byly v úterý takové bomby použity.

Víkendový incident

Nepokoje ve městě Kenosha vyvolal víkendový incident, při němž policisté vážně zranili devětadvacetiletého černocha Jacoba Blakea. Bělošský strážník jej střelil do zad.

V autě, do kterého v okamžiku výstřelů Blake nastupoval, seděly jeho tři děti ve věku od tří do osmi let. Muž je podle rodiny nyní od pasu dolů ochrnutý a lékaři zatím nevědí, zda to bude trvalý stav.

Zásah policie ve městě Kenosha
Zdroj: Stephen Maturen/Reuters

Následovaly tři neklidné noci v řadě, kdy pořádkové síly rozháněly demonstranty slzným plynem. I v noci na středu se bezpečnostní složky střetly s davem u budovy soudu, kde někteří lidé na policisty házeli lahve s vodou a pyrotechniku. Během předešlých nocí demonstranti v centru Kenoshe zapálili desítky ohňů.

Guvernér Wisconsinu Evers už v úterý odpoledne kvůli nepokojům vyhlásil stav nouze a avizoval zvýšenou mobilizaci wisconsinských Národních gard. Nyní uvolnil další posily a počet nasazených gardistů tak stoupl na 500. V Kenoshe, kde žije asi 100 tisíc lidí, také platí noční zákaz vycházení.

Podle agentury AP se Kenosha, ležící na břehu Michiganského jezera, stává dalším ohniskem rasových nepokojů, které v USA vyvolala květnová smrt černocha George Floyda. Ten zemřel při brutálním policejním zatýkání v Minneapolisu.

Trump odsoudil „rabování, žhářství, násilí a bezpráví v ulicích“

K situaci už se vyjádřil i americký prezident Trump, který na Twitteru odsoudil „rabování, žhářství, násilí a bezpráví v amerických ulicích“. Uvedl, že po telefonu mluvil s Eversem, který souhlasil s nasazením federálních jednotek. „Dnes pošlu do Kenoshe federální strážce zákona a Národní gardu,“ napsal Trump ve středu.

Úřad guvernéra ale ihned schválení federálních posil nepotvrdil. „Guvernérova kancelář nám říká, že ten (Trumpův) tweet není tak úplně pravdivý. (…) Nepožádali o federální podporu ani ji nepřijali,“ uvedla na Twitteru zpravodajka televize NBC Katy Turová. 

Lukeš: Vysílat do Wisconsinu gardisty je teatrální gesto

Podle historika Igora Lukeše z Bostonské univerzity Trump tento typ krize krátce před prezidentskými volbami vítá. 

„Protože požáry ve městech, násilí na ulicích vždy znamenají, že mnohý volič bude toužit po vládě silné ruky. Bude toužit po rytíři na bílém koni, který vystoupí z temnoty a zachrání nás. Věřím, že tuhle vlnu násilí ve Wisconsinu pan prezident považuje dokonce za dar z nebe,“ uvedl Lukeš v Událostech, komentářích. 

V té souvislosti poznamenal, že Američané žijí v decentralizovaném státu a federální jednotky v daném případě nepotřebují. „Vysílat tam federální gardu je teatrální gesto,“ dodal historik.

Události, komentáře: Historik Lukeš o situaci ve Wisconsinu (zdroj: ČT24)
Načítání...