Z památníku bitvy o Moskvu vymazali jméno Vlasova. Požádalo o to prý ministerstvo obrany

Z památníku hrdinů bitvy o Moskvu v zimě 1941 v Jachromě u ruského hlavního města vymazali jméno generála Andreje Vlasova, uvedl v pondělí ruský zpravodajský server Newsru.com. Vlasov se u Moskvy vyznamenal jako velitel jedné ze sovětských armád, které odvrátily německý útok a přiměly nacisty k ústupu.

Generál později upadl do zajetí a přešel na stranu nacistů jako velitel Ruské osvobozenecké armády, jejíž příslušníci bývají známi jako vlasovci. Po válce byl Vlasov jako zrádce a kolaborant v Moskvě oběšen.

„Jak ubohá pomsta, jak hloupý pokus přepsat historii,“ napsal bloger Rustem Adagamov, který jako první na zmizení Vlasovova jména z památníku upozornil. O vymazání jména z pamětní desky podle serveru MBCH požádalo ruské ministerstvo obrany.

„Je to pravda. Vymazali ho na základě dopisu ministerstva obrany. Byla mu dokázána zrada. Ministerstvo požádalo o tento typ práce a práce byla provedena,“ uvedl mluvčí místní správy, aniž by upřesnil, kdy se tak stalo.

Připomínka Vlasovových vojenských zásluh vyvolala kontroverze také letos v Česku. Zastupitelstvo pražských Řeporyjí odhalilo v dubnu vzpomínkové místo na padlé vlasovce, kteří ještě před příchodem Rudé armády pomáhali pražským povstalcům v květnu 1945 v boji proti nacistické přesile. Ruské velvyslanectví na památník reagovalo podrážděně, označilo jej za ústupek těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války.