Zemřel Hans-Jochen Vogel, první předseda znovusjednocené německé SPD

Po dlouhé nemoci zemřel ve věku 94 let bývalý předseda německé sociální demokracie Hans-Jochen Vogel. Uvedla to německá tisková agentura DPA s odvoláním na rodinné kruhy. V posledních letech trpěl Parkinsonovou chorobou. Následník Williho Brandta ve funkci šéfa Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) stál v čele strany v letech 1987 až 1991. Byl rovněž dlouhodobým starostou Mnichova a spolkovým ministrem spravedlnosti.

Hans-Jochen Vogel na snímku z listopadu 2019
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Sven Hoppe

Po skončení premiérství Helmuta Schmidta v roce 1982 se Vogel stal ve volbách o rok později sociálnědemokratickým kandidátem na kancléře. Ve volebním klání však neuspěl a předsedou vlády se stal Helmut Kohl v čele koalice pravicově konzervativní CDU/CSU a svobodných demokratů (FDP).

Vogel žil v poslední době se svou manželkou Liselotte v jednom z mnichovských domovů s pečovatelskou službou. Ačkoli mu psaní a čtení již činilo potíže, rád přijímal návštěvy z řad přátel či stranických kolegů a diskutoval s nimi o aktuálních tématech, jako je uprchlická krize či nárůst pravicového extremismu v Německu.

Vogel byl mimo jiné známý tím, že nepoužíval mobilní telefon ani počítač. V SPD byl považován za člověka s neotřesitelnými morálními zásadami, připomíná DPA.

Kromě celoživotního tématu sociální spravedlnosti jej až do pozdního věku tížil možný rozpad Evropy. V době britského odchodu z Evropské unie upozorňoval, že sedm desetiletí míru v Evropě bylo umožněno pouze díky překonání nacionalismu.

„Utvářel charakter této země“

„Byl to první předseda znovusjednocené SPD. Byl to velký sociální demokrat, vzor a přítel. Hans-Jochen Vogel se celý svůj život bil za sociálnědemokratické hodnoty, spravedlivý svět a jednotnou Evropu. Bude chybět,“ uvedlo v prohlášení předsednictvo strany.

Generální tajemník strany Lars Klingbeil na Twitteru napsal: „Hans-Jochen Vogel (…) po desetiletí utvářel charakter této země, my všichni mu vděčíme za mnohé.“

S uznáním se o zemřelém vyjádřil i bavorský premiér Markus Söder, předseda konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU). „Napříč stranickým spektrem požíval díky své věrohodné politice a autentickému chování té nejvyšší úcty,“ uvedl.