Německá SPD má nové vedení a požaduje revizi koaliční spolupráce s Merkelovou

Novými předsedy německé vládní sociální demokracie (SPD) se stali členka Spolkového sněmu z Bádenska-Württemberska Saskia Eskenová a exministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans. Sjezd SPD v Berlíně tak potvrdil výsledky celostranického hlasování z konce listopadu. Oba politici, kteří mají stranu vyvést z hluboké krize, jsou vnímáni jako kritici vlády velké koalice SPD a CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. V ní ale sociální demokracie prozatím zůstává.

Video Události
video

Události: SPD má nové vedení, ve vládní koalici zůstává

Osmapadesátiletá Eskenová a sedmašedesátiletý Walter-Borjans ve druhém kole vnitrostranického hlasování, jehož se mohlo zúčastnit všech více než 425 tisíc členů nejstarší německé demokratické strany, porazili dvojici tvořenou ministrem financí Olafem Scholzem a braniborskou političkou Klarou Geywitzovou.

Jejich volba sjezdem tak byla považována za formalitu. Zejména v případě Waltera-Borjanse se to potvrdilo, když získal 89,2 procenta hlasů více než šesti set delegátů. Eskenová tolik delegátů nepřesvědčila, získala podporu „jen“ 75,9 procenta z nich.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Rozhovor s předsedou německých Mladých socialistů Kevinem Kühnertem

Předsednická dvojice má nastartovat nové časy SPD

Hlavním úkolem první dvojice předsedů, která kdy v čele SPD stanula, bude vyjasnit vztah strany k současné vládní koalici, která Německo vede už potřetí za poslední čtyři volební období. To, aby sociální demokracie z vlády okamžitě odešla, ale delegáti jasně odmítli.

Schválili naopak usnesení, které počítá s tím, že SPD bude s konzervativní unií CDU/CSU znovu vyjednávat o vládním programu. 

Berlínský sjezd německé SPD
Zdroj: Reuters
Autor: Annegret Hilse

Konkrétně požadují postupný růst minimální mzdy na 12 eur (306 korun) za hodinu, zvýšení investic do infrastruktury nebo důslednější boj proti klimatickým změnám.

„Tímto usnesením dáváme koalici realistickou šanci na pokračování, nic méně, ale také nic více,“ řekla Eskenová, která je nadále skeptická, pokud jde o budoucnost vlády. O ní chce vedení SPD rozhodnout právě na základě výsledků vyjednávání s koaličními partnery. 

Preference SPD dál padají

CDU/CSU zatím jakékoliv úpravy koaliční smlouvy odmítá. I když Eskenová a Walter-Borjans, kteří patří k levicovému křídlu SPD, dříve hovořili o tom, že by jejich strana v takovém případě měla vládu opustit, nyní už tak radikální slova nevolí. To se na rozdíl od vedoucích funkcionářů SPD, kteří jsou většinově pro pokračování vlády, nelíbí mnoha řadovým sociálním demokratům, kteří vidí v konci koalice šanci, jak se vymanit z vlivu Merkelové a znovu hledat vlastní cestu.

Právě působení ve velké koalici, s níž nejsou spokojeny dvě třetiny Němců, viní řada členů SPD z dramatických volebních propadů strany v posledních letech. Aktuální průzkum veřejného mínění pro televizi ARD sociální demokracii přisoudil jen 13procentní podporu. To je ještě výrazně méně než 20,5 procenta, která strana dostala v parlamentních volbách před dvěma lety. Už tehdy to přitom byl její nejhorší výsledek od konce druhé světové války.