Na australský Perth se žene silná bouře. Podle úřadů přichází podobná smršť jednou za deset let

Asi padesát tisíc domácností a podniků na západě Austrálie se ocitlo bez proudu v důsledku silné bouře na pobřeží provázené poryvy větru o více než stokilometrové rychlosti. Jon Bromhall z úřadu pro mimořádné situace státu Západní Austrálie prohlásil, že taková bouře udeří jednou za deset let.

Prudký vichr zvedl během bouře oblaka prachu
Zdroj: Reuters

„Normálně naše bouře pocházejí z jihozápadu, ale tato přijde ze severozápadu. Vyzkouší pevnost lidských obydlí, přístřešků a všech nezajištěných předmětů. Žádáme proto lidi, aby zabezpečili majetek a ujistili se, že je vše připevněné,“ vybídl Bromhall s tím, že se bouře bude s postupem k Perthu zhoršovat.

V Perthu, které je správním střediskem Západní Austrálie, bouře postihla dodávky elektřiny pro asi 37 tisíc domácností a podniků. Energetická společnost uvedla, že některé domácnosti zůstanou bez elektřiny přes noc.

Meteorologové předpokládají, že nejhorší počasí postihne Perth v noci na pondělí a přetrvá až do pondělního odpoledne. Předpověď podle BBC počítá s přívalovými lijáky, prudkým vichrem a až osm metrů vysokými vlnami. Vichr na pobřeží může dosahovat rychlosti až 130 kilometrů za hodinu a místy naprší až deset centimetrů srážek.

Západní Austrálii postihla silná bouře
Zdroj: Reuters