Trump a Putin ve společném prohlášení připomněli setkání na Labi

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin vydali neobvyklé společné prohlášení, aby připomněli výročí, kdy se za druhé světové války před 75 lety setkali na Labi američtí a sovětští vojáci na cestě k porážce nacistického Německa.

Donald Trump a Vladimir Putin
Zdroj: REUTERS Autor: Kevin Lamarque

Historické setkání uvedli prezidenti jako příklad, že jejich země dokážou odložit rozpory, budovat důvěru a spolupracovat.

„Zatímco dnes pracujeme na tom, abychom čelili nejdůležitější výzvě 21. století, vyjadřujeme úctu hodnotám a odvaze těch, kteří bojovali společně, aby porazili nacismus,“ praví se v prohlášení Bílého domu a Kremlu.

Americký velvyslanec v Moskvě John Sullivan na Twitteru označil setkání na Labi za „symbol toho, co můžeme dokázat, když pracujeme společně ve prospěch společné věci“.

Američtí a sovětští vojáci se 25. dubna 1945 setkali na Labi poblíž saského města Torgau, které se dříve psalo Torgava. Samo město obsadili Američané, v červenci je ale museli vyklidit, protože Sasko se v souladu s jaltskou dohodou stalo součástí sovětské okupační zóny v Německu.