Syrská armáda spáchala v roce 2017 chemické útoky, tvrdí vyšetřovatelé

Letectvo syrského prezidenta Bašára Asada podle závěrů vyšetřovacího týmu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v březnu 2017 svrhlo na vesnici v západosyrské provincii Hamá bomby obsahující chlor a nervový plyn sarin. Ke spáchání útoku armáda podle vyšetřovatelů využila vrtulník a bitevníky ruské výroby Suchoj Su-22.

Zvláštní vyšetřovací tým byl zřízen členy OPCW v roce 2018 s cílem identifikovat pachatele útoků. Dosud OPCW mohla pouze sdělit, zda se stal chemický útok, nikoliv však, kdo jej spáchal.

Podle nových závěrů vyšetřovatelů je důvodné podezření, že při útocích, které se odehrály 24. a 30. března 2017 v Latámině, byl použit toxický chlor a sarin a že útočili piloti syrského letectva.

Damašek a Rusko, které je jeho spojencem, obvinění z páchání chemických útoků opakovaně odmítly. Podle nich chemické útoky zinscenovala opozice s cílem očernit syrskou armádu.

O dalších krocích by podle OPCW nyní měly rozhodnout členské státy a generální tajemník OSN António Guterres.

„Nařízení z nejvyšších kruhů“ 

Vyšetřovací a identifikační tým (IIT) OPCW, proti jehož zřízení se postavily Moskva a Damašek, uvedl, že útoky z 24., 25. a 30. března v Latámině měly dopad asi na sto lidí. „V postupu vyšetřování byly zváženy různé hypotézy, IIT postupně dospěl k tomu, že toto jsou jediné možné závěry, k nimž šlo dojít na základě získaných informací,“ stojí ve zprávě.

Padesátá brigáda a 22. divize syrského letectva podle zprávy svrhly bomby M4000 se sarinem na Latáminu a chlor na nemocnici. Letouny vzlétly ze základen Šajrát a Hamá.

„Vojenské operace strategického druhu, jako byly tyto tři útoky, se mohou odehrát pouze na základě nařízení z nejvyšších kruhů syrských ozbrojených sil,“ stojí ve zprávě.

Tým OPCW sice identifikoval piloty letounů, ale ze zprávy, kterou má obdržet 193 členských států OPCW, jejich jména odstranil. „Existují pádné důvody se domnívat, že pachatelé (… ) byli jedinci patřící syrskému arabskému letectvu,“ uvedl pouze šéf týmu OPCW Santiago Oñate Laborde.

Šéf OPCW Fernando Arias uvedl, že mezinárodní společenství a generální tajemník OSN Guterres by měli po zveřejnění zprávy „podniknout libovolné kroky, které považují za vhodné a nutné“.

OPCW je mezinárodní organizace monitorující dodržování Úmluvy o chemických zbraních. Svou činnost začala vykonávat 29. dubna 1997, kdy úmluva o chemických zbraních nabyla účinnosti. V posledních letech se světová pozornost k organizaci obracela zejména v souvislosti se spory mezi Sýrií a Ruskem na jedné straně a Spojenými státy, Francií a Velkou Británií na straně druhé.