Politická krize v Kosovu. V době šíření koronaviru parlament vyslovil nedůvěru vládě

Kosovští poslanci ve středu vyslovili nedůvěru vládě premiéra Albina Kurtiho, a vyvolali tak politickou krizi v době, kdy se v zemi šíří koronavirus. Informovala o tom agentura Reuters. Na pozadí pádu vlády stojí spor koaličních partnerů ohledně strategie boje proti nákaze, napsala agentura DPA.

Lídr vítězné strany Sebeurčení Albin Kurti
Zdroj: ČTK/AP/STR

Proti vládě ve 120členném parlamentu zvedlo ruku 82 poslanců. Hlasování inicioval vládní Demokratický svaz Kosova (LDK). Kurtiho kabinet byl u moci méně než dva měsíce a LDK v něm byl menším koaličním partnerem hnutí Sebeurčení.

Kurti před několika dny odvolal ministra vnitra Agima Veliua, který požadoval, aby byl kvůli šíření koronaviru v zemi vyhlášen stav nouze. S tím premiér nesouhlasil. 

Konflikt byl posledním z řady sporů, které spolu koaliční partneři vedli už dříve. Po parlamentních volbách z loňského října Kurti se šéfem LDK Isou Mustafou vyjednával čtyři měsíce, než se mu podařilo sestavit vládu. Dlouho tomu bránily tahanice o rozdělení nejvyšších státních postů.

Další vývoj není zřejmý, uspořádat volby nelze

Podle kosovské ústavy má nyní Sebeurčení coby nejsilnější strana v parlamentu 15 dní na to, aby nominovala nového premiéra. Reuters uvádí, že není jasné, jak se bude situace v zemi dále vyvíjet, protože uspořádat předčasné volby není v současné době kvůli šíření koronaviru možné.

V Kosovu je podle DPA evidováno 63 nakažených, jeden člověk na nemoc COVID-19 zemřel.