Primárky demokratů v New Hampshiru vyhrál Sanders před Buttigiegem. Biden skončil pátý

Po sečtení výsledků z demokratických primárek v americkém státě New Hampshire s 26 procenty hlasů vyhrál senátor Bernie Sanders. Těsně druhý byl s 24,4 procenta hlasů starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg. Oba však shodně získali devět delegátů na letní nominační sjezd Demokratické strany. Bývalý viceprezident USA Joe Biden, jenž byl dlouho považován za favorita demokratického nominačního klání, skončil až na pátém místě. 

Video Události
video

Události ČT: Překvapivě slabý výsledek Bidena v New Hampshire

Jako třetí se s 19,7 procenta umístila poměrně nečekaně senátorka Amy Klobucharová a získala šest delegátů. Klobucharová byla donedávna považována za jednu z outsiderek výběru, její kampaň však v posledních týdnech začíná získávat stále více příznivců.

Čtvrtá skončila s méně než deseti procenty senátorka Elizabeth Warrenová. Stejně jako Bidenovi jí její umístění nezajistilo žádného delegáta.

Podle agentury AP nyní demokratické nominační klání po chaotickém začátku v Iowě začíná nabírat zřetelnější obrysy. V čele pole stojí Sanders s Buttigiegem, kteří jsou představiteli odlišných frakcí Demokratické strany.

Zatímco Sanders, jenž sám sebe nazývá demokratickým socialistou, patří do levicovějšího progresivního křídla, Buttigieg reprezentuje umírněný střed. Demokraté si nyní musí zvolit, které křídlo podle nich nabízí lepší šance do listopadového souboje s nynějším republikánským prezidentem Donaldem Trumpem, poznamenala agentura Reuters.

Sanders: Začátek konce Donalda Trumpa 

„Toto je vítězství a začátek konce Donalda Trumpa,“ uvedl po zveřejnění výsledků Sanders. Radost z výsledku vyjádřil také Buttigieg. „Díky vám kampaň, o které někteří říkali, že by neměla existovat, bude pokračovat,“ řekl.

V narážce na Sandersův socialistický program řekl, že by voliči měli odmítnout politický přístup, který požaduje buď revoluci, nebo nic. Dotkl se také věkového rozdílu mezi ním a osmasedmdesátiletým Sandersem, když řekl: „Obdivoval jsem pana Sanderse, když jsem byl středoškolák. Dodnes ho velmi respektuji.“

Výkon Buttigiege ocenil republikánský prezident Donald Trump, který se v tweetu opřel do Sanderse. „Bláznivému Berniemu dává pořádně zabrat. Velmi zajímavé!“ napsal prezident.

Biden spoléhá na Jižní Karolínu, Buttigieg se jí obává

Biden špatný výsledek očekával a ještě před koncem hlasování odletěl do Jižní Karolíny. Do tohoto státu s větším zastoupením černošského obyvatelstva vkládá jeho kampaň od začátku velké naděje a doufá v první výhru. Podle serveru Politico však kvůli chabým výsledkům v prvních dvou soubojích Biden začíná ztrácet podporu i mezi černošskými voliči, protože přestává být vnímán jako kandidát schopný Trumpa porazit.

Jižní Karolíny se naopak obává Buttigieg. Podle průzkumů má totiž velice nízkou podporu u černošských obyvatel, kteří tvoří jednu z nejvíce loajálních a důležitých voličských základen demokratů.

Kvůli špatným výsledkům ve státě New Hampshire z nominačního souboje odstoupili podnikatel Andrew Yang, senátor Michael Bennet a jediný černošský kandidát a bývalý guvernér státu Massachusetts Deval Patrick. O možnost utkat se ve volbách s Trumpem tak nyní usiluje osm demokratů.

„V současné chvíli Biden v Jižní Karolíně vede o deset procentních bodů. Ještě před měsícem či dvěma tam jeho podpora byla podstatně vyšší – až padesát procent oslovených říkalo, že dají hlas právě jemu. Od té doby do dneška – po neúspěších v Iowě a New Hampshire – se jeho podpora snížila až téměř na polovinu.“

David Miřejovský

zpravodaj ČT v USA

Nevada, Jižní Karolína a superúterý

Nominační výběr bude pokračovat 22. února v Nevadě a o týden později v Jižní Karolíně. Zásadní obrat však přinese zřejmě až takzvané volební superúterý 3. března, kdy se bude Trumpův budoucí soupeř vybírat ve 14 státech najednou. Rozdělovat se bude kolem třetiny všech delegátů na letní nominační sjezd.

Do soubojů tehdy navíc poprvé přímo vstoupí i miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Ten již v cílových státech vede rozsáhlou a velice nákladnou volební kampaň, jejíž rozpočet dalece přesahuje možnosti jakéhokoliv jiného demokratického kandidáta.

Republikánské primárky vyhrál suverénně Trump

V New Hampshiru se konalo i republikánské hlasování, v němž přesvědčivě zvítězil Trump. Dostal zde 85,6 procenta hlasů, čímž si zajistil všech 22 delegátů z tohoto státu.

Trump se mezi republikány těší mimořádné podpoře, což výsledek dokazuje. Získal zde největší podporu od roku 1984, kdy se v republikánských primárkách vyslovilo 86,4 procenta voličů pro Ronalda Reagana (prezidentem USA 1981–89).