
Události: Nedostatek ochranných pomůcek proti koronaviru ve světě
Čtyřiašedesát obětí zaznamenaných za poslední den zemřelo ve městě Wu-chan ve střední Číně, odkud se virus označovaný jako 2019-nCoV začal šířit. Ve čtvrtek mu podlehl i čínský lékař Li Wen-liang, který jako jeden z prvních na konci loňského roku před novým koronavirem varoval. Policie tehdy tohoto čtyřiatřicetiletého oftalmologa obvinila z šíření poplašných zpráv.
Počet nakažených rychle roste i v Japonsku
Dalších 41 případů nakažení oznámilo také Japonsko, nemocní jsou na palubě výletní lodi, která kotví v přístavu v Jokohamě. S odkazem na páteční prohlášení japonského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Celkový počet nemocných na plavidle tak vzrostl na 61. Dalším bezmála 3700 lidí úřady zakázaly vylodění, téměř dva týdny tak zůstanou v karanténě.
První nakažený Ital
Italské úřady ve čtvrtek večer oznámily, že se novým typem koronaviru nakazil první Ital. Jde o devětadvacetiletého vědce, který se v pondělí se skupinou dalších více než padesáti lidí vrátil právě z čínského Wu-chanu, odkud se epidemie šíří. Nejde ale o první případ nákazy v Itálii, minulý týden tam totiž testy nemoc prokázaly u dvou čínských turistů.
Vědec se stejně jako dvojice z Číny léčí v římské nemocnici Spallanzani, která je specializovaná na infekční nemoci. Další lidé jsou v tomto zdravotnickém zařízení na pozorování.
Koronavirus vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním), pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Nemoci podlehne asi 2,2 procenta nakažených.
Na virus umírají převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím, uvedly čínské úřady. Z obětí bylo podle jejich údajů 80 procent starších šedesáti let a přes 75 procent jich mělo další zdravotní problémy.
