Neonacistická, rasistická a antisemitská. Německo zakázalo organizaci Combat 18

Německý ministr vnitra Horst Seehofer zakázal krajně pravicovou organizaci Combat 18. Organizace, jejíž číslo v názvu odkazuje podle pořadí písmen v abecedě na iniciály nacistického vůdce Adolfa Hitlera, je považována za ozbrojenou složku v Německu zakázaného neonacistického hnutí Blood and Honour. V reakci na postup ministerstva vnitra policie v šesti spolkových zemích přikročila k raziím.

Horst Seehofer
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Britta Pedersen

Hnutí Blood and Honour má původ ve Velké Británii, rozšířilo se včetně organizace Combat 18 ale i do řady evropských států včetně Německa. Organizace, která je známá také pod zkratkou C18, je podle hodnocení ministerstva vnitra neonacistická, rasistická a antisemitská a vystupuje radikálně proti demokratickému uspořádání, což je v rozporu s ústavou.

V Německu se hlasy pro zákaz Combatu ozývaly stále častěji a zesílily po loňské vraždě vysoce postaveného hesenského politika Waltera Lübckeho a útoku na synagogu v Halle. Za oběma činy stáli podle policie příznivci krajní pravice. Zákaz organizace německá vláda dlouho odkládala s tím, že vše musí právně dobře připravit, poznamenala agentura DPA.

Bezpečnostní úřady uvádějí, že C18 má v Německu asi 20 členů a že v jejím čele stojí durynský neonacista Stanley R., jehož byt ve čtvrtek kriminalisté prohledali. Další razie policie provedla vedle Durynska ve spolkových zemích Hesensko, Braniborsko, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc.

„Byly zabaveny mobily, počítače a krajně pravicové symboly,“ uvedlo k raziím zemské ministerstvo vnitra v Porýní-Falci.

Německá odnož C18 zřejmě udržovala styky s českou neonacistickou scénou. DPA v této souvislosti připomněla případ, kdy německé komando na hranicích s Českem zadrželo v roce 2017 předpokládané členy C18. Ti se tehdy vraceli do Německa za společného střeleckého cvičení v Česku a u sebe měli munici.