Trump v televizním vystoupení po íránském útoku tvrdil, že je „vše v pořádku“. „Žádní Američané nebyli zraněni během útoků z minulé noci ze strany íránského režimu. Nedošlo k úmrtím a škody na našich základnách jsou minimální,“ prohlásil tehdy šéf Bílého domu.
„Žádný příslušník amerických ozbrojených sil nebyl při íránském útoku z 8. ledna na leteckou základnu Ajn al-Asad zabit, několik se však léčilo kvůli příznakům otřesu mozku, které utrpěli během explozí,“ uvedl nyní kapitán Bill Urban, působící jako mluvčí Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM).
„Ve dnech po útoku byli někteří v rámci preventivních opatřeních přepraveni na vojenskou kliniku v Landstuhlu (poblíž letecké základny Ramstein) v Německu, další byli odeslání do Kuvajtu kvůli dalším vyšetřením,“ dodal.
Nebývale silný útok
Američané se stáhli do bunkrů zbudovaných někdejším režimem Saddáma Husajna, jež mají odolat běžným raketám nebo minometům. Íránský útok byl ale mnohem silnější. „Vždy, když dopadla střela, jako by se tyto dveře vklínily dovnitř,“ vzpomíná podplukovnice amerického letectva Staci Colemanová.
I týden po útoku platí na základně Ajn al-Asad vysoký stupeň ohrožení. Vojáci si například musejí odnést jídlo z kantýny jinam, aby se zamezilo shlukování velkého množství lidí na jednom místě.