Při íránském útoku na základny v Iráku nebyl zabit žádný Američan ani Iráčan, oznámil Trump

Při nočním íránském raketovém útoku na základny v Iráku nebyl zabit žádný Američan ani Iráčan. Prohlásil to v Bílém domě americký prezident Donald Trump. Ve svém vystoupení obhajoval americký útok, při němž byl v Bagdádu v pátek zabit íránský generál Kásem Solejmání a kvůli němuž Íránci podnikli odvetnou akci. Podle Trumpa plánoval Solejmání nové útoky na americké cíle a jeho likvidace je významným poselstvím určeným teroristům.

Video Prohlášení Donalda Trumpa k íránskému útoku
video

Prohlášení Donalda Trumpa k íránskému útoku

„Žádní Američané nebyli zraněni během útoků z minulé noci ze strany íránského režimu. Nedošlo k úmrtím a škody na našich základnách jsou minimální,“ oznámil Trump. Nezahynuli podle něj ani žádní Iráčané.

Prezident ve svém vystoupení kritizoval politiku Teheránu, kterou podle něj svět toleroval příliš dlouho. Je připraven uvalit na Írán nové sankce, když Teherán své chování nezmění. Hodlá také požádat Severoatlantickou alianci o větší angažovanost na Blízkém východě.

„To, že máme tak skvělou armádu a vybavení, neznamená, že to musíme použít. Nechceme to použít. Síla Ameriky, a to jak vojenská, tak ekonomická, je nejlepším odstrašujícím prostředkem,“ prohlásil Trump.

Tiskové agentury si všímají toho, že prezident nepřipojil žádnou další konkrétní hrozbu na adresu Íránu.

Trump: Je třeba nové jaderné dohody

Trump si přeje, aby zbývající signatářské země dohody o íránském jaderném programu následovaly USA a od tohoto ujednání s Teheránem odstoupily. „Musíme spolupracovat a vyjednat s Íránem dohodu, která světu zajistí větší bezpečnost a díky níž bude svět místem míru,“ prohlásil prezident.

USA od dohody odstoupily v roce 2018 a obnovily pak protiíránské sankce. Zejména evropští signatáři se snaží dohodu udržet při životě, i když Írán ji už přestává dodržovat. Trump přitom nyní zopakoval svá tvrzení z minulosti a řekl, že „Íránu nebude dovoleno mít jadernou zbraň“.

Írán tvrdil, že při útoku zemřely desítky lidí 

Írán v noci na středu zaútočil v Iráku na dvě základny používané americkými vojáky. Íránci tvrdí, že útok zabil 80 Američanů, ale ničím to nepodložili. Raketový útok označili za odvetu za likvidaci Solejmáního, jehož zabil americký dron v pátek v Bagdádu.

Irák protestoval jak proti tomuto americkému útoku, tak proti íránské odvetě; v obou případech hovoří o porušen irácké svrchovanosti.