Španělskou chemičkou otřásl mohutný výbuch. Zemřel jeden člověk, další jsou zranění

Výbuch a následný požár v areálu chemické továrny nedaleko města Tarragona na severovýchodě Španělska si vyžádal jednu oběť a šest zraněných. Informoval o tom katalánský rozhlas RAC1. Na místě neštěstí zasahují dvě desítky hasičských sborů.

Výbuch chemičky v Katalánsku
Zdroj: ČTK, AP Autor: David Oliete

Místní úřady doporučily obyvatelům obce La Canonja z preventivních důvodů nevycházet z domů. Civilní obrana ale oznámila, že se nevytvořil toxický mrak a že do vzduchu v okolí se nedostaly nebezpečné chemikálie z továrny.

Výbuch, jehož příčina není zatím známá, nastal krátce před sedmou hodinou večer, poté začalo v továrně hořet. Plameny šlehaly tak vysoko, že byly vidět několik kilometrů daleko. V okolí místa neštěstí byla krátce přerušena silniční i železniční doprava, provoz už byl ale obnoven.

Výbuch byl podle svědků velmi silný. Pocítili ho lidé v širokém okolí, uvedl deník El País. „Celý dům se zachvěl,“ popsala deníku okamžik exploze v továrně žena z dva kilometry vzdálené obce. Další svědkyně, která byla ve svém domě 12 kilometrů od místa neštěstí, listu řekla, že se třásly okenní tabule.

Na sociálních sítích si místní postěžovali, že po explozi nezněly varovné sirény. Podle hasičů to ale nebylo potřeba, protože mimo areál chemičky nehrozilo nebezpečí.

Podle některých médií si exploze vyžádala jednu oběť, která zemřela na předměstí Tarragony asi tři kilometry od místa neštěstí poté, co se tam zřítil dům.