Taliban souhlasí s příměřím, aby umožnil mírovou dohodu se Spojenými státy

Afghánské radikální hnutí Taliban vyjádřilo souhlas s dočasným příměřím v celé zemi. To umožní podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Ujednání musí schválit vůdce Talibanu, což se ale všeobecně očekává. Napsala to agentura AP.

Bojovníci Talibanu. Ilustrační foto
Zdroj: Reuters

Mírová dohoda by měla umožnit USA vrátit své vojáky z Afghánistánu domů a ukončit už 18 let trvající účast v ozbrojeném konfliktu v této asijské zemi. Jde o nejdelší bojové působení Američanů v zahraničí.

Washington chce, aby dohoda zahrnovala slib Talibanu, že Afghánistán nebude zneužit k vytvoření základny teroristických skupin. Odhaduje se, že nyní je v zemi 12 tisíc amerických vojáků.

Jak dlouho má příměří trvat, nebylo oficiálně upřesněno. AP s odvoláním na představitele hnutí, kteří nechtěli být jmenováni, ale napsala, že by zbraně měly utichnout na deset dnů.

Jednání zahájily USA letos

Mírové rozhovory, které vedou s Talibanem, američtí vyjednávači ve druhém prosincovém týdnu na několik dní přerušili.

Stalo se tak poté, co se hnutí přihlásilo k sebevražednému útoku poblíž spojenecké základny Bagrám u Kábulu. Při útoku zahynuli dva civilisté a sedm desítek lidí utrpělo zranění.

Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad přitom začátkem měsíce už dříve přerušená jednání obnovil.

Rozhovory s Talibanem, jejichž výsledkem má být snížení násilností či dokonce příměří, které by umožnilo postupné stažení amerických sil z Afghánistánu, zahájily USA letos. Počátkem září je ale prezident Donald Trump pozastavil v reakci na útok Talibanu v Kábulu, při němž byl zabit americký voják.