Za loupeží v drážďanské klenotnici mohl stát arabský klan, píše berlínský list

Stopy listopadové krádeže šperků v drážďanské klenotnici Grünes Gewölbe (Zelená klenba) vedou k arabským klanům v Berlíně. Píše to berlínský list Berliner Morgenpost s odvoláním na policejní zdroje.

Drážďanskou klenotnici navštívila v minulosti i kancléřka Angela Merkelová
Zdroj: REUTERS Autor: Arnd Wiegmann

Drážďanská prokuratura, která vyšetřování dozoruje, podle agentury DPA uvedla, že kriminalisté spolu s berlínskými kolegy hledají možné souvislosti s krádeží stokilogramové zlaté mince z berlínského Bodeho muzea v březnu 2017.

Mezi obžalovanými z krádeže zlaté mince, o které se předpokládá, že byla po činu roztavena, jsou tři členové arabského klanu.

Zloději použili speciální nástroj 

Zajímavostí podle Berliner Morgenpost je fakt, že jeden z těchto mužů byl nedávno odsouzen za vloupání do firmy v bavorském Erlangenu, která vyrábí specializovaná hydraulická zařízení, používaná například k vyprošťování.

Jeden takový nástroj byl přitom ukraden hasičům v Berlíně. Vyšetřovatelé navíc zjistili, že právě tento nástroj použili zloději v drážďanské klenotnici.

Vyšetřovací tým z Drážďan nyní podle Berliner Morgenpost zjišťuje, kde všude v Německu bylo při krádežích použito hydraulické nářadí od zmíněné bavorské firmy, případně zda nebylo toto vybavení někde ukradeno.

Na dopadení zlodějů, kteří v Grünes Gewölbe ukradli šperky historicky nevyčíslitelné hodnoty, byla vypsána odměna 500 tisíc eur (12,8 milionu korun).

Osud lupu je stále nejasný a kvůli neprodejnosti šperků se mnozí odborníci obávají, že pachatelé drahokamy vytrhají a drahé kovy roztaví, aby předměty mohli rozprodat.