Galerie: Severní Korea oslavila dokončení výstavby města Samčijon
Kim Čong-un navštívil Samčijon před dvěma lety, kdy poprvé oznámil velký projekt přestavby. Město tedy existovalo už před rekonstrukcí. Některé budovy byly přestavěny, zatímco jiné strženy a nahrazeny novými.
Zatím není jasné, zda už se do města někdo nastěhoval a co se stalo s lidmi, kteří v něm bydleli před začátkem přestavby. Podle státní tiskové agentury KCNA může Samčijon pojmout čtyři tisíce rodin, které se mohou těšit na nové byty, lyžařský svah, sportovní stadion a další vymoženosti.
I kdyby ale město splňovalo všechna tvrzení šířená severokorejskými médii, stále by bylo jen výjimkou v zemi, kde většina lidí žije v bídných podmínkách. Podle nevládní organizace Národní výbor pro Severní Koreu trpí „mnoho obyvatel nedostatkem jídla, paliv, elektřiny, tekoucí vody a dalších nezbytností“.
Samčijon prý v KLDR nemá konkurenci
Město je skutečně svým způsobem modelové, hodnotí Colin Zwirko, dopisovatel serveru NK News, který se specializuje na zprávy ze Severní Koreje. „Zatím má pěkné, čisté fasády a jedinečně zdobné budovy, které se žádným jiným v Severní Koreji nepodobají,“ řekl BBC.
Město je podle něj dost malé a dá se snadno přejít – ve všech směrech měří asi dva až tři kilometry. „Člověk, který se bude po Samčijonu pohybovat jako turista, nenarazí na hůř udržované oblasti stranou od hlavních ulic, jako se to stává v Pchjongjangu nebo dalších velkých městech,“ dodal Zwirko.
„Cílem tohoto otevření bylo posílit morálku a možná získat nějaké peníze z turistiky v malém rozsahu před skutečným velkým otevřením v říjnu 2020.“