Švédsko reaguje na zhoršující se bezpečnost v zemi, posiluje policii a přidává pravomoce ochrankám

7 minut
Horizont ČT24: Švédsko reaguje na zhoršující se bezpečnost v zemi
Zdroj: ČT24

Švédsko si vydobylo pověst jedné z nejbezpečnějších zemí světa. Ta se ale postupně začíná hroutit. Roste počet bombových útoků i přestřelek, které mají na svědomí tamní pouliční gangy. Švédská vláda proti nim hodlá bojovat pomocí programu na potlačení pouliční kriminality. V nejbližší době by měla vzniknout i speciální jednotka, která by se měla zaměřit právě na pouliční gangy.

Švédský novinář a překladatel Carl Rüster informoval, že členy gangů jsou nejčastěji přistěhovalci nebo potomci přistěhovalců. „Nesmíme ale zapomenout, že k tomu patří i motocyklové gangy, které jsou vyloženě švédské nebo dánské,“ dodal.

Švédská vláda už zveřejnila speciální program, který má pomoci pouliční kriminalitu potlačit. Naposledy se rozhodla zmodernizovat systém bezpečnostních služeb. „Týká se to mandátu, co a kde může bezpečnostní služba dělat. Jaký druh vzdělání by měla mít. Týká se to i dohledu policie nad těmito složkami,“ uvedl švédský ministr vnitra Mikael Damberg.

Ochranka by s novými pravomocemi měla ulehčit práci vytížené policii, která ztrácí nad pouličním zločinem kontrolu. V nejbližší době by měla vzniknout i speciální jednotka, která by měla proti gangům bojovat. Její vytvoření oznámila policie po smrti patnáctiletého chlapce, který v polovině listopadu zemřel při střeleckém útoku gangu na pizzerii v Malmö.

Letos se stalo ve Švédsku 200 bombových útoků

V srpnu Malmö otřásla i zpráva o vraždě jednatřicetileté lékařky, kterou zastřelili přímo na ulici, když nesla v náručí své dítě. I když se třetí největší švédské město stává často bojištěm místních gangů, řada obyvatel nebezpečí nevnímá.

„Lidé se bojí, ale není tu nějaká válka. Jsou tu gangy, ale normální člověk se s tím nesetká. Píše se o tom, lidé o tom hodně mluví a strach roste. Ty bomby často někde vybuchnou v noci, ve čtvrti, kde je málo lidí. Většinou se o tom ten člověk dozví den potom, když o tom píšou. Ale jak střílí, to je víc dramatické a je to frekventovanější, před rokem zabili někoho za dne před školkou,“ uvedl obyvatel města Malmö Viktor Rendl.

Policie zaznamenala nárůst pouličního násilí, počtu gangů, vražd střelnou zbraní i bombových útoků. Jen letos jich bylo v zemi na dvě stě. Podle kriminalistů se do organizovaného zločinu stále častěji zapojují mladí lidé. „Často pochází ze zranitelných oblastí, chudých rodin, mívají zkušenosti s domácím násilím a mají přistěhovalecké kořeny,“ uvedl kriminolog Manne Gerell.

Kriminalita roste, ale je pořád níž než v 90. letech

Úřady přiznávají, že kriminalita sice roste, ale je stále na nižší úrovni než v devadesátých letech. I tak kvůli násilí v ulicích roste kritika sociálnědemokratické vlády. „Chápu frustraci, obavy a vztek. Na tom se můžeme shodnout. Ale začali jsme se systematickou a rozhodnou prací, abychom to zvládli, a to je řešení celé situace. Trénujeme více policistů. Policie má lepší nástroje. Posilujeme naše zákony,“ uvedl švédský premiér Stefan Löfven.

A na vzestupu jsou naopak opoziční nacionalisté – Švédští demokraté. Strana má podle nedávného průzkumu deníku Aftonbladet mezi voliči největší podporu, a poprvé tak sesadila z čela sociální demokraty, kteří švédskou politiku ovládají od třicátých let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 1 mminutou

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 1 hhodinou

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 1 hhodinou

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 2 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 4 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 5 hhodinami
Načítání...