Zakladatel Bílých přileb byl nalezen v Turecku mrtvý

V Istanbulu byl nalezen mrtvý James Le Mesurier, jeden ze zakladatelů dobrovolnické organizace Syrská civilní obrana, přezdívané Bílé přilby. Jeho tělo našli u vchodu do domu, kde bydlel. Podle místního tisku měl zlomené obě nohy a poraněnou hlavu. Turecká policie se domnívá, že zemřel při pádu z budovy. Zatím však není jasné, zda spáchal sebevraždu, či zemřel cizím zaviněním.

Zakladatel Bílých přileb byl v Istanbulu nalezen mrtvý
Zdroj: Reuters Autor: Kemal Aslan

Tisková agentura DHA napsala, že Le Mesurier údajně užíval antidepresiva. Jeho žena podle agentury Anadolu policii sdělila, že bral prášky kvůli „silnému stresu“.

Osmačtyřicetiletý Le Mesurier byl bývalým důstojníkem britské armády. Založil a řídil nevládní organizaci May Day Rescue, která vytvořila Bílé přilby a trénovala jejich příslušníky. V roce 2016 získal od královny Alžběty II. Řád britského impéria za „svou práci pro Syrskou civilní obranu a ochranu civilistů v Sýrii“. Bílé přilby byly rovněž několikrát nominovány na Nobelovu cenu za mír.

„Je to absolutní tragédie,“ komentoval smrt svého přítele další z humanitárních pracovníků působících v Sýrii Hamish de Bretton-Gordon. Jak dodal, Le Mesurier byl jedním z mála lidí, kteří v Sýrii pomáhali. Bílé přilby ale mají podle něj velmi „silnou strukturu“, a proto budou moci i nadále fungovat.

Organizace May Day Rescue ve svém prohlášení uvedla, že Le Mesurier zasvětil svůj život pomoci civilistům, zvláště v Sýrii. „Chceme, aby si ho lidé pamatovali takového, jaký byl: jako skvělého vůdce, vizionáře a našeho drahého kolegu a přítele,“ dodala organizace. Bílé přilby na Twitteru vyjádřily soustrast Le Mesurierově rodině. Na jeho humanitární aktivity „Syřané nikdy nezapomenou,“ dodaly.

Rusko a Sýrie obviňují organizaci z podpory radikálů

Bílé přilby jsou dobrovolní záchranáři, kteří zasahují v Sýrii na bombardovaných místech, odkud se snaží vyprostit přeživší. V jejích řadách působí asi tři tisíce dobrovolníků.

Americký prezident Donald Trump na jejich podporu v říjnu schválil finanční pomoc ve výši 4,5 milionu dolarů (104 milionů korun).

Rusko a jím podporovaný syrský režim prezidenta Bašára Asada však organizaci obviňuje z toho, že v oblastech, kde působí, podporuje radikální povstalce. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek Le Mesuriera obvinil, že je bývalým agentem britských tajných služeb a že je napojený na „teroristické skupiny“.