Námořní koalice vedená USA začala chránit trasu pro přepravu ropy v Perském zálivu

Mezinárodní námořní koalice zahájila hlídky v Perském zálivu, kde bude zajišťovat bezpečnost lodní dopravy. Koalici velí Spojené státy, které získaly pro členství několik spojenců. Důvodem je zabezpečit nejvýznamnější obchodní trasu pro přepravu ropy, kterou letos ohrozilo několik incidentů vyvolaných napětím mezi Spojenými státy a Íránem.

Tanker
Zdroj: Reuters Autor: Wana News Agency

Kromě amerických lodí budou v Hormuzském průlivu hlídkovat i plavidla Bahrajnu, Spojených arabských emirátů (SAE), Saúdské Arábie, Británie, Austrálie a rovněž Albánie.

Sídlo velitelství bylo ve čtvrtek otevřeno v Bahrajnu, na jehož základně dlouhodobě působí pátá flotila amerického námořnictva. Agentura AFP uvedla, že koaliční plavidla budou eskortovat tankery v Hormuzském průlivu.

Viceadmirál Jim Malloy, který velí jednotkám amerického námořnictva na Blízkém východě, řekl, že operace je čistě obrannou záležitostí, jejímž smyslem je chránit vody v Perském zálivu.

„Použijeme při hlídkách vojenské lodě, ale není v tom žádný útočný úmysl, existuje pouze dohoda, že se budeme navzájem bránit v případě napadení,“ řekl Malloy. Operace podle něj potrvá tak dlouho, dokud bude potřeba a dokud „potrvá hrozba“.

Napětí mezi Íránem a USA

Zdrojem takové hrozby je podle Washingtonu Írán, Teherán viní naopak Spojené státy. Washington loni odstoupil od dohody o íránském jaderném programu a obnovil protiíránské sankce. Teherán od dohody začal odstupovat letos také, ale už předtím upozornil, že je v jeho moci zabránit provozu ropných tankerů v Perském zálivu.

V květnu se staly ve vodách poblíž Íránu obětí sabotáže čtyři tankery ze Saúdské Arábie, SAE a Norska. Následovaly další incidenty – útok na japonský tanker Kokuka Courageous a norský Front Altair.

K incidentům se řadí i zářijový útok na saúdskoarabská ropná zařízení spáchaný s pomocí bezpilotních letadel. Přihlásili se k němu sice jemenští šíitští povstalci, ale Washington a Rijád obvinily Írán.