Francouzi v Mali zabili jednoho z nejhledanějších teroristů Sahelu

Francouzští vojáci zabili vůdce džihádistické organizace v Mali Aliho Majšúa. S odvoláním na prohlášení francouzského ministerstva obrany o tom informovala agentura AFP s tím, že Majšú byl zabit na území Mali už v noci z 8. na 9. října. Po útoku islamistů v této západoafrické zemi zahynul o víkendu člen francouzské armády.

Francouzští vojáci v Mali
Zdroj: ČTK/AP Autor: Jerome Delay

Majšú, původem Maročan, byl považován za zakladatele a současně šéfa džihádistické organizace Skupina podporující islám a muslimy (JNIM), která je spřízněná s mezinárodní teroristickou sítí al-Káida. V minulosti se přihlásila k řadě útoků i únosů v Mali, ale například i v sousední Burkině Faso. Cílem útoků byli i francouzští vojáci.

„Ali Majšú, náboženský vůdce, náborář a zosnovatel mnoha atentátů, byl podněcovatelem nenávisti,“ uvedla v úterý večer ministryně obrany Florence Parlyová na Twitteru. Podle ní byl dopadený Majšú druhým nejhledanějším teroristou v Sahelu.

Majšú býval podle údajů OSN radikálním imámem a organizace jej vedla na mezinárodním sankčním seznamu. Na seznam teroristů ho zařadily také Spojené státy a Evropská unie.

Je letos již druhým dopadeným vůdcem JNIM. V únoru francouzští vojáci zabili druhého nejvýše postaveného muže této skupiny Džamíla Ukášu. Tento islamista stál v čele samozvaného emirátu Sahara, který vyhlásila na severu Afriky teroristická organizace al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM).

O víkendu zemřel francouzský voják

V Mali a dalších zemích Sahelu v rámci protiteroristické operace Barkhane bojuje na 4500 francouzských vojáků. Při výbuchu nastražené nálože v malijském regionu Ménaka zahynul o víkendu jeden francouzský voják. K útoku se přihlásil Islámský stát. 

Sever Mali padnul do rukou islamistů v roce 2012 při ozbrojeném pokusu o státní převrat. Jejich postup na jih se podařilo zastavit i díky přítomnosti francouzských vojáků a mise MINUSMA, v rámci které jsou v zemi také čeští vojáci. Malijským bezpečnostním složkám se však ani se zahraniční podporou stále nedaří rozsáhlé části vlastního území kontrolovat.

S rostoucími násilnostmi, které místní úřady většinou připisují ozbrojeným islamistickým skupinám pronikajícím z Mali, se potýká přes čtyři roky i Burkina Faso. Nestabilní je situace převážně na severu a východě země.

Naposledy tam ve středu při útoku na konvoj se zaměstnanci kanadské těžařské společnosti Semafo zemřelo 37 lidí, dalších 60 jich bylo zraněno. V posledních 15 měsících je to už třetí útok na vozidla této firmy ve stejné oblasti. Zatím není jasné, kdo za přepadením stojí. U předchozích incidentů společnost hovořila o ozbrojených banditech.