Brexit je „na cucky, u ledu, horor“. Britská média cupují vývoj v parlamentu

Po úterním hlasování v britské Dolní sněmovně se odchod Velké Británie z Evropské unie ocitl „v limbu“, plány premiéra Borise Johnsona poslanci roztrhali „na cucky“. Tak popisují vývoj kolem brexitu britská média. Část tisku nakloněná opuštění evropského bloku poslance ostře kritizuje. Bulvární list Daily Express napsal, že přijetí „historické“ dohody překazila
další parlamentní „lumpárna“ v režii příznivců setrvání v EU. Británie by měla Unii opustit za osm dní, podle některých médií je ale zjevné, že bude brexit opět odložen.

Boris Johnson
Zdroj: Reuters Autor: Dylan Martinez

„Johnson vyhrál důležité brexitové hlasování, ale jeho plány zkřížilo hlasování o lhůtě,“ popsal v titulku dění v britském parlamentu list Financial Times.

Poslanci v úterý sice schválili prováděcí zákon k brexitu ve druhém čtení, následně ale odmítli vládou navržený harmonogram jeho dalšího projednávání, který počítal se závěrečným hlasováním už tento čtvrtek.

Podle poslanců by tři dny na projednání tak důležitého zákona byly příliš málo. „Proces se zřejmě protáhne za 31. říjen,“ napsaly Financial Times s odkazem na stále platný termín brexitu.

Závod o brexit zabržděn

„Parlament zabrzdil Johnsonův závod o brexit,“ napsal na titulní straně levicový list The Guardian. Konzervativní The Daily Telegraph tvrdí, že brexit je nyní v „limbu“. Reagoval tím na situaci, v níž se ocitl projednávaný brexitový zákon, který měl převést do britského práva opatření z dosud neschválené dohody vyjednané s EU minulý týden.

Předseda Dolní sněmovny John Bercow v úterý vysvětlil, že návrh zákona, který sice prošel druhým čtením, ale u něhož není potvrzen další postup, je podle parlamentních pravidel takzvaně „v limbu“. Jako limbus katolíci označují předpeklí, kde se shromažďují duše dobrých lidí před vzkříšením Ježíše Krista. V očistci končí duše hříšníků.

Halloween na cucky

The Daily Telegraph upozornil, že Johnson po hlasování naznačil, že přijme krátký odklad brexitu, jeho snahu o odchod země z EU na konci října ale poslanci zřejmě s konečnou platností zmařili.

Deník i, který je stručným výtahem z hlavních článků serveru Independent, napsal, že Johnsonův „halloweenský brexit“ poslanci roztrhali „na cucky“. Zároveň ale upozorňuje, že v úterý to bylo poprvé, co britský parlament de facto podpořil brexitovou dohodu, čehož se Johnsonově předchůdkyni Therese Mayové dosáhnout nepodařilo.

Premiérův horor

Bulvární list Daily Mail, který je pro brexit, označil úterní hlasování za „historické“ a za „obrovskou posilu“ pro snahy premiéra Johnsona o vyvedení Británie z EU. Také podle něj ale poslanci „halloweenskou lhůtu torpédovali“, a Spojené království tak neopustí evropský blok 31. října, kdy se slaví anglosaský lidový svátek Halloween. Poslanci podle bulvárního listu změnili v krátké době „triumf v katastrofu“.

„Boris dal brexitový zákon k ledu,“ napsal další britský list Metro. Po úterním hlasování se premiér podle něj svého slibu, že zajistí brexit na konci října, drží již jen „konečky prstů“. Ještě dál zašel bulvár Dail Mirror, podle kterého nemá Johnson „ani mizivou šanci“. Úterní vývoj označil list za „noční můru“ a „premiérův brexitový horor“.

„Jo, ale ne, ale…“ popsal na své titulní stránce vývoj bulvár The Sun. Další bulvární list Daily Express napsal, že „radostné“ vítězství Johnsona vystřídaly zmařené naděje na brexit 31. října. „Historická dohoda… ale poslanci ji zkazili další nerozhodností,“ napsal list, který úterní večer považuje za „frašku“.

Předseda Evropského parlamentu podpořil odklad

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli v reakci na úterní rozhodnutí britské Dolní sněmovny zablokovat vládní plán rychlé ratifikace brexitové dohody uvedl, že členské státy Evropské unie by měly podpořit odklad brexitu. Posunutí odchodu Spojeného království z evropského bloku by podle něj umožnilo, aby Londýn vyjasnil svůj postoj. Brexitovou dohodu musí po britské Dolní sněmovně schválit právě Evropský parlament.

Sassoli v prohlášení uvedl, že žádost britského premiéra Borise Johnsona o odklad brexitu do 31. ledna příštího roku „zůstává na stole“. „A domnívám se, že by bylo záhodno, jak požaduje předseda (Evropské rady) Donald Tusk, aby členské státy s odkladem souhlasily,“ uvedl Sassoli. Odklad podle něj umožní Spojenému království, aby vyjasnilo svou pozici, a Evropské unii, aby v brexitovém procesu „sehrála svou roli“.