Nepokoje v Chile

Při nepokojích v Chile zemřelo už 15 lidí. Prezident chce jednat se všemi stranami

Během chilských protivládních protestů zemřelo už 15 lidí a další zhruba dvě stovky utrpěly zranění. Demonstrace vypukly v pátek v Santiagu de Chile a postupně se rozšířily i do dalších měst. Výjimečný stav už platí téměř ve všech chilských regionech. Na úterý svolal prezident Piňera schůzku se zástupci všech politických stran.

 

Z 15 obětí nepokojů jich 11 zemřelo v metropolitní oblasti Santiaga de Chile, některé v důsledku požárů, které zakládají radikálové, tři osoby zabila kulka vypálená ozbrojenými složkami při potlačování manifestací.

Místní prokurátor v regionu Maule například v úterý ráno potvrdil, že v noci zemřel pětadvacetiletý účastník manifestace po výstřelu vojáka u města Curicó. Podezřelý ze střelby už byl zatčen. 

Kvůli protestům, které jsou označovány za nejhorší v Chile za několik posledních desetiletí, vláda poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 povolala do ulic k zajištění pořádku vojáky. Jen v metropolitní oblasti Santiaga de Chile jich je nasazeno dvacet tisíc.

Nynější protesty zažehlo zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, čímž ale podle analytiků jen přetekl pohár nespokojenosti Chilanů s tím, že vláda dlouhodobě neřeší jejich sociální problémy. Demonstrace, během nichž radikálové zapalovali vozy metra, autobusy či supermarkety, pokračují i poté, co Sebastián Piňera zdražení jízdného zrušil.

Piňero, rezignuj, žádají demonstranti

Olej do ohně přilil prezident v neděli večer, když prohlásil, že země je ve válce. „Jsme ve válce proti mocnému vytrvalému nepříteli, který nerespektuje nic a nikoho a je připraven používat násilí,“ uvedl Piňera. Demonstranti poté vyšli do ulic i s transparenty „Já nejsem ve válce, Piňero, rezignuj“.

V pondělí večer se prezident za svá slova omluvil. „Vím, že někdy mluvím tvrdě… Ale pochopte mě, krajané, řekl jsem to, protože jsem pobouřen škodami a bolestí, které tohle násilí způsobuje,“ řekl Piňera. Na úterý oznámil schůzku s představiteli politických stran, včetně opozičních, s cílem najít východisko z krize a vyřešit „problémy, které tíží Chilany“.

Prezident Piňera, který je v úřadu od loňského března, slíbil také mimo jiné zvážit zlevnění léků či změnit penzijní systém.

Demonstrace proti chilské vládě se konaly například i v pondělí u chilského konzulátu v Buenos Aires, kde se sešly tři stovky lidí. Manifestace se podle místních médií uskutečnily i v dalších zemích před chilskými diplomatickými zastoupeními, například ve Španělsku, Francii, Peru, Belgii či Austrálii.

Očekává se, že protesty v Chile budou pokračovat také v dalších dnech, kromě toho na středu a čtvrtek svolaly nejsilnější chilské odbory stávku.