Tajfun Hagibis se prohnal Japonskem a nechal za sebou desítky mrtvých

Nejméně 48 mrtvých, kolem stovky zraněných a 17 pohřešovaných za sebou zanechal ničivý tajfun Hagibis, který se přehnal přes největší japonský ostrov Honšú. Informovala o tom agentura Kjódó. Desetitisíce lidí jsou stále bez elektřiny a na šest milionů obyvatel v minulých dnech obdrželo evakuační výzvu. Živel už opustil japonské ostrovy.

V prefektuře Gunma zahynuli čtyři lidé v troskách domu, který smetla záplavová vlna. Ve městě Kawasaki jihozápadně od Tokia se šedesátiletý muž utopil ve vlastním bytě zaplaveném vodou. Podle japonských médií během evakuace z jednoho z vrtulníků spadla starší žena, kterou záchranáři v těžkém stavu dopravili do nemocnice.

Nedaleko Kawasaki se kvůli tajfunu také potopila nákladní loď registrovaná v Panamě. Na palubě bylo 12 lidí, pět z nich zahynulo, další se podařilo zachránit. Plavidlo během bouře kotvilo u pobřeží.

Tajfun doprovázel vítr o rychlosti 180 kilometrů v hodině, postiženou oblast zároveň zasáhlo zemětřesení o síle 5,7 stupně a silné deště, které rozvodnily řeky. V nejpostiženějších místech zasahovala armáda, rozsáhlé oblasti centrálního a východního Japonska jsou pod vodou. Na kratší či delší dobu bylo bez proudu celkem půl milionu domácností. 

Zaplavené Nagano

Jedním z nejpostiženějších míst je město Nagano, kde se vylila z břehů řekla Čikuma a na některých místech výška vody přesahovala pět metrů, napsala agentura Kjódó. Záchranáři evidují téměř padesát velkých sesuvů půdy. Úřady už nicméně zrušily výzvy k evakuaci, tokijské mezinárodní letiště Haneda obnovilo provoz a mezi městy Tokio, Ósaka a Nagoja už jezdí vlaky včetně vysokorychlostních. V Tokiu obnovilo provoz metro.

Premiér Šinzó Abe v neděli svolal mimořádné zasedání vlády a do postižených míst poslal ministry odpovědné za organizování pomoci. „Nasadíme všechny síly, abychom co nejdřív obnovili dodávku proudu a vody a zajistili veřejnou dopravu. Žádáme obyvatelstvo, aby se vyvarovalo oblastí se sesuvy půdy,“ citovala Abeho prohlášení televize NHK. Způsobené škody podle vládních zdrojů zatím nelze odhadnout.

Do postižených regionů vláda vyslala na 27 tisíc vojáků. Celkem pak podle premiéra Šinzóa Abeho se záchrannými operacemi pomáhá přes 110 tisíc policistů, hasičů, příslušníků pobřežní stráže i armády.

Bezpečnostní systémy jaderné elektrárny Fukušimo informovaly o úniku radioaktivní vody

Obavy japonských úřadů vyvolává stav jaderné elektrárny ve Fukušimě, kterou před osmi lety těžce poškodilo zemětřesení a následná přívalová vlna tsunami. Bezpečnostní systémy elektrárny podle NHK vydaly během řádění tajfunu Hagibis jedenáct signálů o úniku radioaktivní vody. Zatím nebylo zjištěno, zda unikla do oceánu. 

Síla tajfunu se podle meteorologů snížila a Hagibis teď odpovídá kategorii takzvaných post tropických cyklónů. Jeho střed se přesunul do oceánu severovýchodně od japonského pobřeží. Podle ruské agentury TASS Hagibis v neděli ráno zasáhl jižní Kurily, kde silně prší a nárazy větru dosahují rychlosti 120 kilometrů v hodině.

Nejsilnější bouře v Japonsku za téměř šedesát let. Tajfun Hagibis po sobě nechal přes třicet mrtvých (zdroj: ČT24)