Útok na policisty v Paříži vyšetřuje protiteroristické oddělení

Vyšetřování čtvrtečního útoku, při kterém zaměstnanec pařížské prefektury ubodal čtyři policisty, převzalo protiteroristické oddělení prokuratury. Vyšetřovatelé však uvedli, že zatím nemají o motivu činu zcela jasno. Manželka útočníka při výslechu řekla, že její muž byl noc předtím dezorientovaný a slyšel hlasy. Média dříve napsala, že úřady incident dávají do souvislosti se vztahy na pracovišti.

Video Události
video

Události: Útok na prefektuře vyšetřuje protiteroristické oddělení

„Žádnou hypotézu v této fázi nevylučujeme,“ řekl šéf pařížské policie Didier Lallement na tiskové konferenci. Na další otázky týkající se této záležitosti odmítl odpovídat.

Vyšetřování případu ale zahájila protiteroristická jednotka pařížské prokuratury. Čin je tak nyní vyšetřován jako mnohonásobná vražda související s teroristickým počínáním. „Ve světle důkazů v této fázi shromážděných kriminalisty se dnes národní protiteroristická jednotka prokuratury ujala vyšetřování činů spáchaných včera (ve čtvrtek) na policejní prokuratuře,“ uvedla prokuratura.

Agresor, kterým byl podle tisku pětačtyřicetiletý informační technik Michael Harpon, byl podle některých médií neslyšící nebo hluchoněmý a před osmnácti měsíci přestoupil na islám. Jeho manželku, údajně rovněž neslyšící praktikující muslimku, vzala policie ve čtvrtek do vazby. Zadržela i několik dalších lidí, včetně útočníkova bratra.

Prohlídka bydliště útočníka, jehož nakonec zastřelil jeden z policistů, podle serveru bfmtv.com mnoho nepřinesla. Policisté zabavili počítače a telefony, které nyní analyzují.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodaj ČT Jan Šmíd: Nůž si přinesl do práce, útok připravoval

Harpon měl podle bfmtv.com mezi kolegy dobrou pověst, ale v poslední době se cítil frustrovaný, protože se mu nedařilo v postoupit zaměstnání na vyšší pozici. „Už několik měsíců požadoval přidělení tlumočníka do znakového jazyka a doufal, že by mohl postoupit na pozici vývojáře,“ napsal server.

Útočník ve čtvrtek po poledni zabil tři policisty a jednoho administrativního pracovníka. Oběťmi se stali tři muži a jedna žena. Další člověk byl těžce zraněn, ale není v ohrožení života.

Bezproblémový muž, který se zřejmě přestal ovládat

Ministr vnitra Christophe Castaner před novináři potvrdil, že útočníkem byl „pětačtyřicetiletý muž, zaměstnanec (prefektury) od roku 2003“, který propadl vražednému běsnění mezi 12:30 a 13:00. „Nikdy nevykazoval žádné problémy v chování, nedal znát ani nejmenší důvod k poplachu,“ řekl.

„Pachatel začal útočit ve své kanceláři a pak se vydal do budovy. Jeho motiv zatím neznáme, nejspíš se přestal ovládat,“ řekl serveru bfmtv.com představitel policejních odborů Loic Travers. Útočníka podle něj zneškodnil „jeden z kolegů při legitimní sebeobraně“.