Musíme odstrašit Írán, jinak ropa nepředstavitelně zdraží, varuje saúdský princ

8 minut
Horizont: Saúdský korunní princ vyzval svět ke sjednocení proti Íránu
Zdroj: ČT24

Svět se musí sjednotit a odstrašit Írán, jinak hrozí konflikt a ceny ropy by mohly dosáhnout nepředstavitelných výšin. V rozhovoru s americkou televizí CBS to uvedl saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, který varoval před kolapsem světové ekonomiky. Stejně jako Spojené státy si myslí, že nedávný útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl válečným aktem Íránu. Zdůraznil ale, že dává přednost mírovému řešení.

„Jestliže svět nepodnikne silnou a rozhodnou akci k odstrašení Íránu, budeme svědky další eskalace, která ohrozí světové zájmy. Dodávky ropy budou narušeny a ceny se vyšplhají k nepředstavitelným číslům, jaká jsme nezažili,“ varoval korunní princ v rozhovoru pro pořad 60 minutes vedeném v Saúdské Arábii.

Střední východ „představuje 30 procent světových zásob a zhruba 20 procent globálních obchodních tras, asi čtyři procenta světového HDP“, nechal se slyšet saúdský princ.

„Představte si, že se všechny tyhle věci zastaví. Znamená to totální kolaps globální ekonomiky, ne jen Saúdské Arábie a zemí Středního východu,“ podotkl bin Salmán. Podle reakce Íránu ale tato slova „nepřinesou Saúdům nic jiného než hanbu“.

Rijád stejně jako Washington připisuje Íránu odpovědnost za útok na svá ropná zařízení Abkajk a Churajs ze 14. září. K incidentu se hlásí šíitští povstalci, kteří bojují proti ústřední vládě v Jemenu. Údery snížily těžbu největšího vývozce ropy na světě o 5,7 milionu barelů, tedy zhruba o polovinu.

Teherán odmítá, že by měl s útoky cokoli společného. Saúdská Arábie však trvá na tom, že při útoku byly použity íránské zbraně. Na Írán ukazují i další západní země jako Francie, Německo a Velká Británie.

Podle bin Salmána by se měl americký prezident Donald Trump sejít s íránským prezidentem Hasanem Rouháním a pokusit se vyjednat novou dohodu o íránském jaderném programu a vlivu na Blízkém východě.

Vraždu Chášakdžího jsem neobjednal, tvrdí dál princ

Bin Salmán v rozhovoru také znovu připustil odpovědnost v případu zabití saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího. Ten byl před rokem brutálně zavražděn na saúdskoarabském velvyslanectví v Istanbulu, kam si přišel vyřídit dokumenty.

„Byl to odporný zločin. Jako vůdce Saúdské Arábie přijímám plnou odpovědnost, zvlášť proto, že (vraždu) spáchali lidé pracující pro saúdskou vládu,“ prohlásil. V souvislosti s brutálním činem je v zemi souzeno 11 lidí.

Princ dosud o případu veřejně nemluvil, některé západní vlády i americká CIA se domnívají, že dal k zabití příkaz právě on. To ale druhý nejmocnější muž království v nejnovějším rozhovoru znovu popřel.

V červnu přitom zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová doporučila zahájit v souvislosti s vraždou vyšetřování Muhammada bin Salmána a dalších představitelů království. Rijád ale dlouhodobě odmítá, že měl bin Salmán s vraždou cokoliv společného, i když šlo o operaci agentů, z nichž někteří podávají zprávy přímo korunnímu princi, uvedla agentura AP.

„Někteří si myslí, že bych měl vědět, co každý den dělají tři miliony lidí, kteří pracují pro saúdskoarabskou vládu,“ řekl v americké televizi bin Salmán. „Není možné, aby tři miliony lidí denně podávaly zprávy přímo vůdci nebo druhé nejvýše postavené osobě ve vládě,“ dodal.

Bin Salmán hovořil také o situaci v Jemenu, kde roky zuří občanská válka. Zatímco Saúdi podporují sunnitskou vládu, Írán stojí na straně šíitských povstalců. Podle prince by bylo „mnohem snazší“ usilovat o mír, kdyby Teherán přestal s podporou rebelů.

„Jsme otevření všem iniciativám ohledně politického řešení v Jemenu. Doufáme, že se to stane spíše dnes než zítra,“ konstatoval bin Salmán, který uvítal příměří oznámené povstalci před pár dny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 1 hhodinou

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 3 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 4 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 10 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...