„Nikdo nehlasoval pro diktaturu.“ Britové protestovali proti kroku premiéra Johnsona

Tisíce lidí ve Velké Británii protestovaly proti rozhodnutí premiéra Borise Johnsona, který tento týden ohlásil několikatýdenní přerušení práce britského parlamentu před říjnovým termínem brexitu. Demonstranti se shromáždili nedaleko Johnsonova sídla v Downing Street 10 v centru Londýna, ale například i v Belfastu, Yorku a v dalších městech.

V britské metropoli se sešlo asi 10 tisíc protestujících, kteří vykřikovali hesla jako „Borisi Johnsone, styď se!“. Někteří drželi transparenty s nápisem „Zastavte puč!“ poukazujícím na to, že považují premiérův krok za ohrožení demokracie.

Podle organizátorů se měly protesty uskutečnit na více než třiceti místech po celé Anglii, Skotsku, ve Walesu i v Severním Irsku.

Corbyn: Johnsona nezvolili lidé, nemá mandát přerušit parlament

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn vyzval stoupence strany, aby se protestů zúčastnili ve velkém. Tisícům přítomných na shromáždění ve skotském Glasgow řekl, že vzkaz Johnsonovi je jednoduchý: „V žádném případě. Je to náš parlament.“ Johnson, který se stal premiérem po hlasování konzervativců, nikoli po parlamentních volbách, nemá podle Corbyna mandát k přerušení práce parlamentu či k tomu, aby nechal zemi odejít z Evropské unie bez dohody.

V západoanglickém Exeteru se demonstrace zúčastnila i 55letá lékárnice Bridie Waltonová, která prohlásila, že šlo o její vůbec první demonstraci v životě. „Nikdo nehlasoval pro diktaturu,“ svěřila se agentuře AP a odsoudila přerušení práce parlamentu.

Londýnská demonstrace proti premiéru Johnsonovi
Zdroj: Reuters
Autor: Henry Nicholls
"Zastavte puč," zní nápis na jednom z transparentů
Zdroj: Reuters
Autor: Peter Nicholls

Johnson vyvolal na domácí politické scéně pobouření, když oznámil několikatýdenní přerušení práce britského parlamentu před termínem brexitu, který je 31. října. Kritici se snaží tento krok zvrátit soudní cestou, například soud ve skotském Edinburghu ale zablokování parlamentu odmítl předběžně zakázat.

Královna Alžběta II. ve středu na doporučení předsedy vlády nařídila, aby byla ve druhém zářijovém týdnu ukončena aktuální parlamentní schůze, přičemž nová má začít 14. října.

Na konci října má Británie vystoupit z EU, ať už s brexitovou dohodou, nebo bez ní, a nařízená parlamentní pauza tedy značně omezí zákonodárcům prostor na to, aby do brexitového procesu zasáhli. Řada poslanců ale dává najevo odhodlání konat, jakmile se sejdou po letní přestávce, což bude v úterý 3. září.