Blesk zasáhl turisty v Nízkých Tatrách, tři z nich utrpěli popáleniny

Blesk zasáhl skupinu turistů v jižní části Nízkých Tater, informoval slovenský Denník N s odvoláním na horskou službu. Čtveřice lidí přežila, jednoho ale museli kolemjdoucí oživovat. Další tři utrpěli popáleniny.

Video Události, komentáře
video

Blesk zranil v Nízkých Tatrách turisty

Skupinu turistů, kteří vyrazili na hory navzdory varování před bouřkami, zasáhl odpoledne blesk poblíž sedla Príslop – asi dva kilometry západně od Kosodreviny a také na jedné z tras z hřebenu směrem na jih. „Jeden turista po zásahu zůstal ležet v bezvědomí se zástavou krevního oběhu,“ uvedla Horská záchranná služba.

Muže, který se ocitl na pokraji smrti, zachránili kolemjdoucí, kteří jej úspěšně resuscitovali. Záchranáři jej potom letecky přepravili do nemocnice v Banské Bystrici. Utrpěl popáleniny ramen, hrudníku, břicha i dolních končetin. Popáleni jsou i další tři lidé, kteří ale po ošetření dokázali dojít k terénnímu autu horské služby a do nemocnice později dorazili sami.

Úder blesku v Nízkých Tatrách skončil pro čtveřici turistů méně tragicky než podobná událost, která se stala minulý týden v Roháčích. Po úderech dvou blesků přišlo o život pět lidí. Místem jedné tragédie byl slovenský vrch Baníkov, odkud tlaková vlna po úderu blesku smetla dva české turisty, z nichž jeden zahynul. Ještě vážnější následky měl ale úder do vrcholu Giewont v Polsku, kde stojí velký železný kříž a pro Poláky jde o poutní místo. Zemřeli čtyři lidé a asi 150 dalších utrpělo zranění.