Trumpovi vadí francouzská digitální daň, hrozí zavedením cla na víno. Naprosto stupidní, reaguje Paříž

Americký prezident Donald Trump pohrozil Francii uvalením cla na její víno. A to v odvetě za zavedení digitální daně vůči internetovým gigantům Google, Amazon či Facebook. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire poté prohlásil, že Paříž bude příjmy velkých technologických firem dál zdaňovat, a Spojené státy vyzval, aby do debaty o spravedlivém zvýšení poplatků za digitální služby nevnášely obchodní cla. Francouzský ministr zemědělství Didier Guillaume označil Trumpovu výhrůžku za „absurdní“ a „naprosto stupidní“.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Trump hrozí Francii uvalením cla na víno

Francie v červenci jako první větší ekonomika světa zavedla zvláštní daň pro velké technologické společnosti označované ve Francii jako GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple).

Tříprocentní daň z příjmů ze služeb poskytovaných ve Francii se týká firem, které mají v této zemi příjmy nad 25 milionů eur (zhruba 640 milionů korun) a celosvětově nad 750 milionů eur (přes 19 miliard korun). Platí zpětně od začátku letošního roku.

Je navržena tak, aby zabránila nadnárodním společnostem vyhýbat se daňovým povinnostem tím, že zřídí evropskou centrálu v zemích EU s nízkými daněmi. Ve státech, jako je Francie, v současné době platí firmy jako Google, Amazon, Facebook, Apple, Airbnb nebo Uber jen velmi malou daň ze svých aktivit.

„Francie právě zavedla digitální daň na naše skvělé americké technologické firmy. Pokud od nich má někdo vybírat daně, je to jejich domovská země, Spojené státy. Brzy oznámíme významný reciproční krok za Macronovu nerozumnost. Vždycky jsem říkal, že americké víno je lepší než francouzské,“ napsal Trump v reakci na Twitter.

Trump už dříve nařídil vyšetřit, zda francouzská digitální daň nediskriminuje americké firmy. Pokud vyšetřování dospěje k závěru, že jsou americké společnosti nespravedlivě daněny, hodlá Washington zavést odvetná cla či jiné obchodní restrikce.

Francouzský ministr: Tohle je absurdní

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že Francie bude navzdory Trumpovým hrozbám příjmy velkých technologických firem zdaňovat.  „Je v našem zájmu mít spravedlivou digitální daň,“ řekl.

„Prosím, nesměšujte tyto dva problémy. Klíčovou otázkou nyní je, jak můžeme dosáhnout konsenzu o spravedlivém zdanění digitálních aktivit,“ dodal Le Maire. Poukázal na to, že daň je míněna jako dočasné opatření až do sjednání mezinárodní dohody.

Vůči Trumpově hrozbě se ohradil i ministr zemědělství Didier Guillaume. „Samozřejmě, že mám z poplatku obavy, ale tohle je absurdní,“ reagoval. „Je absurdní v rámci politické a ekonomické debaty říct: ,Vy daníte GAFA, tak my zdaníme vaše víno.' Je to naprosto stupidní,“ pokračoval. Tříprocentní daň na příjmy digitálních gigantů ve Francii podle něj nemá nic společného s mezinárodním obchodem.

„Každopádně se budeme snažit (s USA) vyjednávat,“ dodal Giullaume. Trump podle něj novými poplatky Francii letos pohrozil už potřetí a je třeba počkat, zda se jeho slova promění ve skutečnost.

Guillaume zároveň reagoval na část Trumpova tweetu týkající se kvality francouzského a amerického vína. „Americké víno není lepší než to francouzské,“ řekl. Zpravodajský web BBC k záležitosti poznamenal, že Trump nepije alkohol. Prezident ke svému vyjádření o kvalitě vína později uvedl, že na amerických vínech se mu líbí, „jak vypadají“.

Digitální daň zvažují další země včetně Česka 

Plány na zavedení digitální daně již ohlásily také další členské země Evropské unie, včetně Rakouska, Itálie, Španělska či Velké Británie.

V České republice je nyní v připomínkovém řízení návrh na sedmiprocentní digitální daň. Do státního rozpočtu by podle odhadu ministerstva financí mohla přinést pět miliard korun ročně, platit by se mohla od poloviny příštího roku.

Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur, které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 50 milionů korun.