Trump na svých výrocích o kongresmankách trvá a čeká od nich omluvu

Americký prezident Donald Trump se nehodlá omlouvat za své urážlivé poznámky adresované o víkendu demokratickým kongresmankám s přistěhovaleckými kořeny nebo tmavou pletí. V neděli na Twitteru napsal, že poslankyně by neměly Američany poučovat o tom, jak vést zemi, když samy pocházejí z „rozvrácených a zločinem zamořených zemí“, do kterých by se raději měly vrátit. V pondělí výzvu k vystěhování zopakoval. Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová oznámila, že chce přijmout usnesení, které by Trumpův komentář odsoudilo.

Donald Trump žádá omluvu od čtveřice kongresmanek
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

Podle pondělního Trumpova tweetu by se čtyři kongresmanky, které bez uvedení jména kritizoval, měly naopak omluvit jemu. „Kdy se radikálně levicové kongresmanky omluví naší zemi, izraelskému lidu a úřadu prezidenta za nadávky ze svých úst a za příšerné věci, které řekly?“ otázal se prezident.

Následně v Bílém domě prohlásil, že když kongresmanky Ameriku nenávidí a neustále si stěžují, mohou odejít.

Zmínka o urážce Izraele podle agentury AP mířila na Ilhan Omarovou, která se loni stala jednou z prvních muslimek ve Sněmovně reprezentantů. Letos v lednu prohlásila, že má chuť se smát, když američtí politici vyzdvihují Izrael jako demokracii na Blízkém východě. V únoru pak na adresu americké proizraelské politiky naznačila, že je důsledkem korupce. Za své výroky se později omluvila.

Video Události
video

Události: Trump poslal americké kongresmanky do země jejich původu

Trump svými výroky pobouřil i republikány

„Je zajímavé pozorovat ,progresivní‘ demokratické kongresmanky, které pocházejí ze zemí, jejichž vlády jsou naprosto a zcela katastrofální, ty nejhorší, nezkorumpovanější a nejneschopnější na světě (pokud nějakou fungující vládu vůbec mají), jak teď hlasitě a zlomyslně říkají Američanům, nejlepšímu a nejmocnějšímu národu na světě, jak vést naši vládu. Proč se nevrátí zpátky a nepomůžou napravit ta rozvrácená a zločinem zamořená místa, odkud přišly?“ zeptal se Trump v neděli na Twitteru.

Vedle Omarové, která do USA přišla ze Somálska jako dítě, svou kritiku mířil na Alexandrii Ocasiovou-Cortezovou, rodilou Newyorčanku, jejíž rodina pochází z Portorika, Rashidu Tlaibovou, jejíž rodiče do USA přišli z Palestiny, a černošku Ayannu Pressleyovou.

Ač prezident žádnou z žen přímo nezmínil, poskytl k nim jasné indicie, když poznamenal, že demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová jejich vystěhování jistě ráda zařídí. Pelosiová se totiž s touto čtveřicí často dostává do sporu, v reakci na Trumpův tweet se za ně ale postavila.

V první reakci Pelosiová řekla, že prezidentovým cílem je nejspíš vytvořit Ameriku, která „by byla znovu bílá“. Později oznámila, že sněmovna chce Trumpova slova odsoudit v usnesení. Podle Pelosiové zabředl Trump ještě hlouběji do svých již tak nízkých standardů, jeho slova označila za nechutná. 

Prezident svými poznámkami rozpoutal bouři nevole a kritiky. „Pane prezidente, země, z níž pocházím, a země, které jsme všechny přísahaly, jsou Spojené státy. Jste rozzlobený, protože si nedokážete představit Ameriku, která zahrnuje i nás,“ reagovala na Twitteru Ocasiová-Cortezová.

„Nikdy neustoupím, ani šikaně, ani tomuto rasistickému prezidentovi. Neovlivní to naši práci pro obyvatele našeho okresu Wayne (ve státě Michigan – pozn. red.). Budeme bjovat společně, mluvit pravdu a díky tomu budeme silnější,“ prohlásila Tlaibová.

Trumpovy výroky odmítli rovněž demokratičtí kandidáti na prezidenta Elizabeth Warrenová, Beto O'Rourke nebo Bernie Sanders, který prezidenta obvinil z rasismu.

Trump pak v sérii tweetů přešel do protiútoku. „Chtějí-li se demokraté sjednotit kolem nadávek a rasistické nenávisti plynoucí z úst těchto nepopulárních a nereprezentativních kongresmanek a z jejich akcí, bude zajímavé sledovat výsledek. Můžu vám říct, že Izrael se jejich vinou cítil Spojenými státy opuštěn,“ napsal prezident.

Kriticky se přitom vyjádřili i někteří republikáni. Kongresman a Trumpův kritik Justin Amash Trumpovo vyjádření nazval „rasistickým a nechutným“.

S kritikou se připojila i premiérka země, která bývá považována za nejbližšího spojence USA. „Názor premiérky je takový, že rétorika, které bylo použito s odkazem na tyto ženy, byla naprosto nepřijatelná,“ uvedl mluvčí britské premiérky Theresy Mayové.

Trump nečelí nařčení z rasismu poprvé. Už dříve kupříkladu tvrdil, že jeho předchůdce Barack Obama se nenarodil ve Spojených státech. Během kampaně v roce 2015 také mluvil o tom, že řada mexických přistěhovalců jsou „násilníci“. Prezident v minulosti rovněž hovořil o úplném zákazu vstupu muslimů na území USA.