„Protiruské spiknutí.“ Malajsie nesouhlasí se závěry vyšetřování o sestřelení MH17

Malajsie nesouhlasí s dosavadními výsledky vyšetřování katastrofy svého dopravního letounu, v jehož troskách v létě 2014 na východní Ukrajině zahynuly téměř tři stovky lidí. Podle středečního oznámení mezinárodního týmu vyšetřovatelů budou za jeho sestřelení v nepřítomnosti souzeny čtyři osoby napojené údajně na ruské armádní tajné služby. Podle malajsijského premiéra Mahathira Mohamada jde ale o protiruské spiknutí. O nedostatku důkazů hovoří také ruský prezident Vladimir Putin.

Trosky zříceného malajsijského letadla
Zdroj: Reuters Autor: Michael Kooren

„Jsme velmi nespokojeni. Od samého začátku šlo o politickou kampaň s cílem obvinit Rusko,“ citoval ve čtvrtek premiéra malajsijský list The Star. „Už před vyšetřováním tvrdili, že to zavinilo Rusko. Pokud jde o nás, chceme důkazy. Zatím žádné nejsou, jsou jen povídačky,“ konstatoval předseda malajsijské vlády. „Je pro nás velmi obtížné takový závěr přijmout.“

Za své vyjádření se dočkal kritiky z Nizozemska, které stojí v čele mezinárodního vyšetřování. Tamní premiér Mark Rutte řekl, že Mahathirova slova „rozsévají zmatek“. „Podle mých informací - a pochopitelně to cítím stejně - jsou z tohoto příbuzní (obětí) velmi zklamaní,“ citovala jej agentura AFP.

Také ruský prezident Vladimir Putin poukázal na nedostatek důkazů. „Rusko se nikdy nevyhýbalo odpovědnosti, pokud spočívá na jeho bedrech, ale tady nejsou žádné důkazy,“ prohlásil Putin. Zdůraznil, že Rusko má vlastní verzi příčin letecké katastrofy, ale mezinárodní společenství si to nepřeje slyšet. Podle Putina se ale bez dialogu nepodaří viníky vypátrat.

Katastrofu letounu Boeing 777 letícího na lince MH17 z Amsterdamu do malajsijského Kuala Lumpuru vyšetřuje mezinárodní skupina, v níž jsou kromě expertů z Nizozemska, Belgie, Austrálie a Ukrajiny i zástupci Malajsie, jejímuž dopravci letoun patřil.

Vyšetřovatelé obvinili tři Rusy a jednoho Ukrajince

Už loni vyšetřovatelé dospěli k závěru, že letoun sestřelila raketa země-vzduch systému Buk odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty. Nizozemsko a Ukrajina z útoku obvinily přímo Rusko. Moskva jakýkoli podíl na katastrofě popírá.

„Je to směšné. Někdo vystřelí, nevidíte to, ale víte, kdo to byl. Čekal bych, že budou hledat pravdu,“ prohlásil premiér Mahathir Mohamad. Popřel, že by důvodem jeho odmítavého stanoviska byl zájem nepoškodit obchodní vztahy Malajsie s Ruskem.

Vyšetřovatelé z podílu na sestřelení letadla obvinili ruské občany Igora Girkina, Sergeje Dubinského a Olega Pulatova a Ukrajince Leonida Charčenka. Soud má začít příští rok v březnu v Nizozemsku, vzhledem k mizivým šancím na úspěch nizozemská prokuratura o vydání čtveřice nepožádala.