Od sestřelení MH17 uplynuly čtyři roky. Viníky smrti 300 lidí se potrestat stále nepodařilo

7 minut
Martin Velek: Kolem sestřelení MH17 stále probíhá informační válka
Zdroj: ČT24

Před čtyřmi lety bylo nad východní Ukrajinou sestřeleno letadlo malajských aerolinií s 298 lidmi na palubě. Navzdory pokračující práci mezinárodního týmu vyšetřovatelů nebyly osoby zodpovědné za sestřelení stroje dosud vypátrány. Po čtyřech letech je tedy jasné jen to, že MH17 sestřelila raketa Buk odpálená ze zařízení ruských ozbrojených sil. Moskva veškeré závěry mezinárodního týmu expertů odmítá a i přes řadu důkazů nadále tvrdí, že za smrt téměř tří set lidí nese vinu ukrajinská armáda.

Tragický let

Letoun na trase Amsterdam – Kuala Lumpur odstartoval z amsterdamského mezinárodního letiště Schiphol ve čtvrtek 17. července v 12:14.

Na palubě bylo 298 lidí (283 cestujících a 15 členů posádky) z deseti zemí. Většina pasažérů (193) pocházela z Nizozemska. Kromě nich se na palubě nacházeli i občané Austrálie, Británie, Malajsie, Belgie, Kanady, Indonésie, Německa, Nového Zélandu a Filipín.

Při přeletu přes východní Ukrajinu, kde probíhal konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci, byl letoun v 15:25 sestřelen. Trosky stroje dopadly u vesnice Hrabove v Doněcké oblasti ovládané povstalci.

obrázek
Zdroj: ČT24

Začátek vyšetřování

Vzbouřenci předali černé skříňky stroje malajsijským vyšetřovatelům 22. července, tři dny po jejich nalezení. Záznamníky dat letu byly lehce poškozeny, vyšetřovatelé ale potvrdili, že s nimi nebylo manipulováno a samotné nosiče nejsou porušené.

Už krátce po začátku vyšetřování Ukrajina a Spojené státy tvrdily, že boeing sestřelili separatisté raketou Buk dodanou z Ruska, zatímco Moskva z neštěstí obviňovala ukrajinskou armádu. Podle ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka bylo sestřelení letadla „operací ruských tajných služeb“.

Moskva dílčí závěry vyšetřování zpochybnila a už v květnu 2015 zveřejnila zprávu, podle níž byl letoun sestřelen raketou Buk, ale vypálenou z území kontrolovaného ukrajinskou armádou.

Do té doby přitom Rusko sestřelení raketou Buk odmítalo a tvrdilo, že letoun mohla zasáhnout raketa vypálená z ukrajinského bojového letounu, který prý v kritické době v oblasti operoval. Důkazy tohoto tvrzení označili západní experti za pochybné.

Animace: Zásah MH17
Zdroj: ČT24

Mezinárodní tým vyšetřovatelů potvrdil sestřelení Bukem

Jelikož dvě třetiny obětí tvořili Nizozemci, vyšetřování převzali nizozemští vyšetřovatelé. V říjnu 2015 oznámili, že letoun sestřelila raketa Buk odpálená z východní Ukrajiny. 

V září 2016 upřesnili, že boeing byl sestřelen ze země raketovým systémem Buk pocházejícím z Ruska. Nizozemské ministerstvo zahraničí si povolalo ruského velvyslance v Haagu, aby mu vytklo kritické poznámky Moskvy vůči závěrům vyšetřování.

Letos v lednu někdejší „ministr obrany“ proruských separatistů na východě Ukrajiny Igor Strelkov prohlásil, že si neláme hlavu verdiktem amerického soudu, který jej odsoudil k vyplacení stamilionů dolarů jako odškodnění pozůstalým po obětech sestřelení boeingu.

Odpalovací zařízení patřilo ruské armádě

Letos v květnu při prezentaci předběžných výsledků vyšetřování pádu MH17 mezinárodní tým vyšetřovatelů oznámil, že odpalovací zařízení, ze kterého byla inkriminovaná raketa Buk vystřelena, patří 53. brigádě ruské protivzdušné obrany.

Experti vycházeli z analýzy videí, která měli k dispozici. Podle šéfa kriminální služby nizozemské policie Wilberta Paulissena má 53. brigáda stálou základnu v Kursku ležícím asi 120 kilometrů od ukrajinských hranic. Protivzdušný systém Buk byl podle něj odtud vyvezen a po akci se vrátil zpět. Raketa byla odpálena od obce Pervomajskyj jižně od města Snižne. Tento prostor ovládají proruští separatisté.

Ministerstvo obrany samozvané lidové republiky v Doněcku uvedlo, že z toho, co z rakety Buk zůstalo, nelze určit její původ. Zprávu označilo za provokaci.

Tvrzení vyšetřovatelů důrazně odmítlo i ruské ministerstvo obrany a ve svém prohlášení poukázalo na to, že už dříve dokázalo vinu ukrajinské armády. Podle prezidenta Vladimira Putina se závěrům vyšetřování nedá plně věřit, protože v týmu expertů nebyl zástupce Ruska.

obrázek
Zdroj: ČT24

Konkrétní viníci stále chybí

Ani v jedné zprávě z vyšetřování se dosud neobjevila jména osob, které mohou být za sestřelení MH17 přímo zodpovědné. Podle ukrajinské kontrarozvědky SBU mohl stroj sestřelit některý z příslušníků ukrajinského raketového pluku, kteří po anexi Krymu Ruskem sběhli k povstalcům.

Podle dohody, kterou uzavřela nizozemská a ukrajinská armáda, mají být lidé podezřelí ze sestřelení letadla předáni nizozemské justici. Případný proces by se zřejmě konal v Haagu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Vládce Kremlu Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva hlásí, že její armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj však v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci v Kurské a Bělgorodské oblasti dál bojují.
05:52Aktualizovánopřed 25 mminutami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 30 mminutami

Úder USA v Jemenu zasáhl věznici pro migranty, tvrdí hútíové

Jemenští povstalci hútíové dle agentury AP tvrdí, že nejméně 68 lidí zahynulo při amerických náletech v severní provincii Saada. Podle nich útok zasáhl věznici pro africké migranty. USA se k tomu zatím nevyjádřily. Američané měli udeřit také na jemenské hlavní město Saná, kde podle tvrzení povstalců zahynulo zhruba deset lidí. Informace o obětech však zatím nepotvrdily žádné nezávislé zdroje.
před 1 hhodinou

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
před 2 hhodinami

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice podniká rozsáhlé razie

Francouzská policie od pondělního rána podniká po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Informovala o tom agentura AFP, podle které policisté zadrželi nejméně dvacet lidí.
před 2 hhodinami

Prokuratura obvinila podezřelého z útoku ve Vancouveru z vraždy

Kanadská prokuratura obvinila z osminásobné vraždy druhého stupně muže podezřelého ze sobotního útoku autem na dav na pouličním filipínském festivalu ve Vancouveru, v důsledku kterého zahynulo jedenáct lidí a přes dvacet dalších utrpělo zranění. Podle žalobců je možné, že proti muži budou vznesena další obvinění, napsala agentura AP.
před 3 hhodinami

Trump chce, aby Putin přestal střílet na Ukrajině a podepsal mírovou dohodu

Šéf Bílého domu Donald Trump prohlásil, že chce, aby vládce Kremlu Vladimir Putin zastavil útoky na Ukrajině a podepsal s Kyjevem mírovou dohodu. Trump také řekl, že jeho nedávné setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve Vatikánu proběhlo dobře a že si myslí, že Zelenskyj je připraven vzdát se poloostrova Krym, napsala agentura AFP.
06:18Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...