Poradce britského expremiéra špehoval pro Státní bezpečnost, píše Mail on Sunday

Poradce někdejšího britského premiéra Harolda Wilsona spolupracoval s československou tajnou službou a předal jí například informace z rozhovorů předsedy vlády s americkým prezidentem Lyndonem Johnsonem. S odvoláním na dokumenty československé Státní bezpečnosti (StB) to napsal britský bulvární nedělník Mail on Sunday. Stejné noviny před časem uvedly, že pro Československo špehoval i britský labouristický poslanec Geoffrey Robinson.

Britský premiér Harold Wilson, 1965
Zdroj: ČTK/ZUMA/KEYSTONE Pictures USA

Podle Mail on Sunday spolupracoval s československou rozvědkou v šedesátých letech minulého století Ernest Fernyhough, poradce britského labouristického premiéra Harolda Wilsona, který stál v čele vlády v letech 1964 až 1970 a znovu v letech 1974 až 1976.

Fernyhough pracoval v letech 1964 až 1967 jako Wilsonův parlamentní tajemník, jehož úkolem je jednat za premiéra s poslanci. Českoslovenští špióni podle dokumentů, které cituje pravicový bulvární list, s Fernyhoughem, kterému přidělili krycí jméno Koza, poprvé navázali kontakt v roce 1958. Tehdy byl ještě poslancem za Labouristickou stranu.

Fernyhough měl informovat o situaci libry nebo o vztazích s Amerikou

Mail on Sunday, který je sesterským nedělníkem listu Daily Mail, dále napsal, že snaha přimět Fernyhougha k užší spolupráci s československou tajnou službou nebyla příliš úspěšná až do roku 1966, kdy jej StB po nějaké době opět kontaktovala. V dokumentech z této doby podle novin stojí, že českoslovenští špioni od Fernyhougha obdrželi „zprávu o situaci kolem libry v době, kdy hrozilo nebezpečí její devalvace“ a také „informace o britsko-amerických vztazích včetně telefonátu mezi Wilsonem a Johnsonem“.

Fernyhough, který zemřel v roce 1993, dostával podle Mail on Sunday za své služby jenom skromné odměny, například alkohol nebo čokoládu. V roce 1967 jemu, jeho manželce a přátelům tajná služba údajně také zaplatila dovolenou v Československu.

Jak postupně klesal Fernyhoughův vliv v britské politice, opadal podle listu, který se odvolává na dokumenty z českého Archivu bezpečnostních složek, také zájem československých špiónů o spolupráci s ním. V roce 1972 StB rozhodla, že už neexistují „žádné nové aspekty či příležitosti pro rozvoj“ spolupráce s labouristickým politikem.

Mail on Sunday už v květnu napsal, že s československou komunistickou rozvědkou v šedesátých letech minulého století spolupracoval také současný britský labouristický poslanec Geoffrey Robinson. StB údajně poskytl desítky zpráv, včetně vysoce citlivých informací o jaderných zbraních. Osmdesátiletý Robinson obvinění odmítl.

Již loni bulvární deník The Sun přinesl zprávu, že šéf britských labouristů Jeremy Corbyn se v osmdesátých letech nejméně třikrát setkal s příslušníkem Státní bezpečnosti. Corbyn uvedl, že to bylo nevědomky, protože ho považoval za československého diplomata. Zároveň popřel, že by mu předal nějaké tajné informace.