Saúdské tankery plující poblíž Spojených arabských emirátů prý byly terčem sabotáže

6 minut
Horizont ČT24: Sabotáž ropných tankerů v Ománském zálivu
Zdroj: ČT24

Dva saúdské tankery, které pluly v blízkosti výsostných vod Spojených arabských emirátů (SAE), se staly terčem „sabotážních operací“. Informoval o tom saúdskoarabský ministr energetiky Chálid al-Falih. Celkem byly zasaženy čtyři lodě. Ministerstvo zahraničí Spojených arabských emirátů uvedlo, že nikdo nebyl zabit ani zraněn. V oblasti dlouhodobě roste napětí kvůli sporům mezi USA a Íránem.

Zmiňované sabotáže se podle SAE udály v blízkosti emirátu Fudžajra, který leží u Hormuzského průlivu, jedné z nejfrekventovanějších námořních tepen. Vláda emirátu Fudžajra v dřívějším tweetu dementovala zprávy, že v přístavu Fudžajra došlo k výbuchům, a uvedla, že přístav funguje bez jakýchkoli problémů.

Dva z poškozených tankerů patří Saúdské Arábii, další je registrován v Norsku a čtvrtý pluje pod vlajkou Spojených arabských emirátů, upřesnila BBC. Saúdské tankery byly podle ministra energetiky Chálida al-Faliha poškozeny značně. Norská loď byla podle prohlášení společnosti, která ji provozuje, poškozena v oblasti čáry ponoru, když kotvila ve Fudžajře.

Podle saúdského ministra měly incidenty „podkopat svobodu námořní plavby a zabezpečení dodávek ropy pro odběratele po celém světě“.

Jedním z poškozených tankerů je i loď plující pod vlajkou SAE
Zdroj: Reuters/Satish Kumar

Írán označil incident za znepokojující

Agentura Reuters připomněla, že íránská televize s odkazem na panarabskou stanici Al-Majádín informovala, že ve Fudžajře někdo zaútočil proti sedmi ropným tankerům. Íránské ministerstvo zahraničí následně uvedlo, že incidenty jsou hrozné a znepokojující a vyzvalo k plnému vyšetření událostí.

V oblasti v poslední době vzrostlo napětí. Spojené státy v pátek oznámily, že kvůli neupřesněné íránské hrozbě přesunou na Blízký východ raketový systém Patriot. Podle agentury AP šlo o reakci na zjištění zpravodajských služeb, že Íránci naložili vojenský materiál a rakety do malých lodí.

Washington už dříve oznámil, že do Perského zálivu přemístil válečnou flotilu s letadlovou lodí Abraham Lincoln, ta má na palubě obojživelné letouny. K této operační skupině se připojí i výsadková loď USS Arlington.

Pompeo odjel jednat o Íránu do Bruselu

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na poslední chvíli odřekl pondělní návštěvu Moskvy a místo toho odjel do Bruselu jednat s představiteli Evropské unie mimo jiné právě o Íránu.

Ministerstvo zahraničí USA oficiálně změny v Pompeově programu neoznámilo, šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová nicméně uvedla, že o příletu amerického ministra byla v noci informována.

Napětí mezi Íránem a USA vzrostlo loni, když USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovily protiíránské sankce. Trump dohodu dlouhodobě kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program. EU se naopak snaží mezinárodní úmluvu zachovat.

Rouhání: Írán čelí horším ekonomickým podmínkám než během války s Irákem

Íránský prezident Hasan Rouhání o víkendu uvedl, že v důsledku obnovených amerických sankcí čelí jeho země horším ekonomickým podmínkám než během války se sousedním Irákem v letech 1980–1988. Současnou situaci označil za bezprecedentní.

Rouhání čelí ve vlasti rostoucímu politickému tlaku a vyzval občany k politické jednotě navzdory sankcím. „Během války jsme neměli problémy s našimi bankami, prodejem ropy či importem a exportem a neplatily žádné sankce pro nákup zbraní,“ řekl Rouhání na shromáždění v Teheránu. „Tlak ze strany našich nepřátel je bezprecedentní válkou v dějinách naší islámské revoluce…nepropadám ale beznaději a mám velká očekávání, co se týče budoucnosti. Domnívám se, že se můžeme přenést přes tyto těžké okolnosti, pokud budeme jednotní,“ řekl íránský prezident.

Sankce, které Washington zavedl, se týkají zejména energetického sektoru. V dubnu pak Bílý dům oznámil, že žádný stát už nebude mít výjimky z amerických sankcí týkajících se obchodování s íránskou ropou a že USA zapsaly íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Premiér Carney ohlásil vítězství své strany v kanadských volbách

Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli jeho liberálové budou mít většinu. Carneymu poblahopřál i předák opozičních konzervativců. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci. Hlasy se po uzavření volebních místností stále ještě sčítají.
05:50Aktualizovánopřed 3 mminutami

Střelba v centru švédské Uppsaly má zřejmě tři oběti

Zřejmě tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, informovala místní média s odvoláním na policii. Na místě poblíž náměstí Vaksala torg v centru města pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy.
19:38Aktualizovánopřed 6 mminutami

Německá prokuratura obvinila ze špionáže bývalého spolupracovníka politika AfD

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu, informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo, kterého policie před rokem zadržela.
16:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusové vrátili tělo ukrajinské novinářky se stopami mučení a chybějícími orgány

Tělo ukrajinské novinářky Viktorije Roščynové, která zemřela v ruském zajetí, vykazuje známky mučení, vyplývá z informací ukrajinské prokuratury. O případu sedmadvacetileté reportérky, která v roce 2023 zmizela na Rusy okupovaném území a zemřela za nejasných okolností, informuje několik médií. Společně se pokusila rekonstruovat události vedoucí k novinářčině zajetí, její další osud i okolnosti její smrti.
před 1 hhodinou

Dvanáct zemí vyjádřilo ve Varšavě podporu Ukrajině, Maďarsko bylo proti

Prezidenti zemí od Baltu po Jadran a Černé moře v úterý dali na schůzce ve Varšavě najevo podporu Ukrajině, která se více než tři roky brání agresi ze strany Ruska. Část závěrečné deklarace summitu Iniciativy Trojmoří věnující se největšímu konfliktu na evropském kontinentu od druhé světové války ale nepodpořilo Maďarsko, jehož vláda je vůči Moskvě vstřícná. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu prohlásil, že jeho země se toho během války hodně naučila a je připravena se o své zkušenosti podělit.
11:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dachau prošly statisíce vězňů, mnoho mučitelů uteklo

Před osmdesáti lety byl osvobozen jeden z posledních tehdy ještě fungujících nacistických koncentračních táborů Dachau. Za dvanáct let existence prošlo vyhlazovacím zařízením nejméně dvě stě tisíc lidí, přes čtyřicet tisíc z nich zahynulo. Tábor byl prvním svého druhu určený původně pro politické vězně nacistů. Zařízením prošly také téměř tři tisíce evropských katolických duchovních, připomněl historik z Masarykova ústavu Akademie věd Michal Pehr.
před 2 hhodinami

Při střetu jaderných mocností by Pákistán tahal za kratší provaz

Napětí mezi Dillí a Islámábádem po útoku na turisty v Kašmíru sílí. Regionální rivalové spolu vedli dříve několik válek, teď ovšem oba vlastní desítky atomových hlavic. Podle indologa Jiřího Krejčíka ale nejspíš zůstane jen u diplomatické roztržky. V případě války by se Pákistán ocitl v obtížné pozici, jelikož indická armáda má takřka dvojnásobek vojáků a výrazně víc tanků i další techniky.
16:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 2 hhodinami
Načítání...