Medveděv obhajoval útok na Gruzii, Cheney označil počínání Ruska za nepřijatelné

Moskva/Cernobbio (Rusko/Itálie) - Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes prohlásil, že po válce s Gruzií "svět musí s Ruskem zase počítat". Dal najevo, že Rusko neustoupí od ochrany svých zájmů a obvinil Západ, že humanitární pomoc Gruzii má pomoci znovuvyzbrojení Tbilisi. Viceprezident USA Richard Cheney na návštěvě v Itálii tvrdě kontroval výroky, že ruské počínání v konfliktu s Gruzií je "potupou civilizačních norem" a jako takové je "naprosto nepřijatelné".

Cheney, jehož výroky hodnotí agentury jako jedny z nejtvrdších, jaké představitel americké vlády pronesl, vyzval Rusko, aby se ve světě chovalo jako „odpovědná moderní mocnost“.

Zdůraznil, že rozšiřování NATO bude pokračovat, jak to bude vyhovovat spojencům, jakkoli se Rusko bude stavět proti tomu kvůli možné účasti svých bývalých satelitních států na rozšiřování NATO. „Rusko nenabídlo, ani nemohlo, uspokojivé ospravedlnění invaze,“ prohlásil Cheney.

Rusko je stát, s kterým je třeba počítat 

Medveděv dnes ruský zásah proti Tbilisi obhajoval: „Rusko nikdy nikomu nedovolí ničit životy a důstojnost svých občanů. Rusko je stát, s kterým je třeba zase počítat,“ řekl na zasedání Státní rady, poradním orgánu prezidenta tvořeném nejvyššími představiteli ruských regionů.

Rusko považuje mnoho obyvatel Jižní Osetie za své občany, protože od občanské války s Gruzií v 90. letech mají ruské pasy, podobně jako obyvatelé další gruzínské separatistické republiky Abcházie či moldavského Podněstří.

Ruský prezident rovněž vyčetl západním zemím, zejména Spojeným státům, aniž je přímo jmenoval, že nepodpořily v konfliktu s Gruzií Rusko, ačkoliv jindy hovoří o svobodné vůli národů a nutnosti trestat agresora.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Radě pro Pásmo Gazy jsou Blair, Rubio či Kushner, předseda je Trump

Bílý dům v pátek večer oznámil složení vedení Rady míru pro Pásmo Gazy, jejíž vznik inicioval americký prezident Donald Trump. Ten bude orgánu předsedat. V radě mimo jiné zasedají americký ministr zahraničí Marco Rubio, Trumpův speciální vyslanec Steve Witkoff, zeť amerického prezidenta Jared Kushner či britský expremiér Tony Blair. Vysokým představitelem pro Pásmo Gazy se stal bývalý blízkovýchodní zmocněnec OSN a bulharský diplomat Nikolaj Mladenov.
včeraAktualizovánopřed 48 mminutami

Syrské síly ovládly dvě kurdská města a ropná pole

Syrská armáda informovala, že převzala kontrolu nad městy Dajr Háfir a Maskana na severu země, z nichž se po páteční dohodě stáhly jednotky koalice Syrských demokratických sil (SDF). Píše to agentura AFP. Armáda obsadila i dvě ropná pole Súfján a Saurá. Kurdové dříve oznámili, že považují za nedostatečný dekret, kterým dočasný prezident Ahmad Šará uznal jejich národní práva a kurdštinu prohlásil za úřední jazyk.
10:48Aktualizovánopřed 49 mminutami

Pozorovatelé kritizují volby v Ugandě. Podle úřadů znovu vyhrál prezident Museveni

Volby v Ugandě podle oficiálních výsledků znovu vyhrál stávající prezident Yoweri Museveni, který tak získal sedmý mandát. Museveni, který je u moci už čtyřicet let, obdržel podle ústřední volební komise 71,65 procenta, zatímco pro vůdce opozice Bobiho Winea hlasovalo 24,72 procenta voličů. Wine už předtím uvedl, že se vláda při hlasování dopustila masových podvodů. Také podle afrických pozorovatelů provázely čtvrteční prezidentské a parlamentní volby únosy a zastrašování, napsala agentura AFP.
před 1 hhodinou

Trump děkuje Íránu, že nepopravuje. Vojenský úder si prý rozmyslel

Protivládní protesty v Íránu teokratický režim zřejmě prozatím dokázal potlačit, míní odborníci. Podle obhájců lidských práv zemřely tisíce lidí. Prezident USA Donald Trump poděkoval Teheránu, že nevykonal žádnou z více než osmi set údajně plánovaných poprav. Podle agentury AP řekl, že právě proto se rozhodl ustoupit od vojenského zásahu v zemi.
09:25Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kadyrovův syn byl po autonehodě hospitalizován ve vážném stavu, píší média

Osmnáctiletý syn autoritářského čečenského vůdce Ramzana Kadyrova se zranil při automobilové havárii v Grozném, správním středisku severokavkazského Čečenska, které je autonomní republikou Ruské federace. Informovala o tom ruská opoziční média či stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Adam Kadyrov byl v pátek v bezvědomí hospitalizován v hlavní grozenské nemocnici a v noci na sobotu letecky dopraven do Moskvy. Podle RFE/RL je jeho stav vážný.
před 2 hhodinami

Americký úřad vydal varování pro lety nad částí východního Pacifiku

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) vydal v pátek varování pro americké letecké společnosti a vyzval je, aby dbaly zvýšené opatrnosti při letech nad východním Tichým oceánem poblíž Mexika, Střední Ameriky a částí Jižní Ameriky. Zdůvodnil to vojenskými aktivitami a možným rušením satelitní navigace, informovala agentura AP.
před 3 hhodinami

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko v noci na sobotu zaútočilo v jihovýchodní ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Moskva zároveň tvrdí, že ruská protivzdušná obrana ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.
před 3 hhodinami

Obavy z budoucnosti mladí Číňané rozptylují pomocí AI věštců

Mladí Číňané se zamilovali do věštění. Pohled do budoucna jim už ale nenabízí kartářky, prognostici nebo tvůrci horoskopů, ale stále častěji umělé inteligence, především domácího původu.
před 8 hhodinami
Načítání...