Rus se pokusil z Bali propašovat orangutana a plazy. Hrozí mu pět let vězení

Ruský turista byl na letišti Denpasar na indonéském ostrově Bali zatčen poté, co se pokoušel opustit zemi s orangutanem. Lidoop byl zřejmě omámený antihistaminiky a uložen v turistově zavazadle, oznámila agentura AFP s odvoláním na místní policii.

 

Orangutan, kterého se Rus pokusil propašovat z Bali
Zdroj: Reuters

Sedmadvacetiletý Andrej Žestkov byl zatčen při bezpečnostní kontrole před nástupem do letadla, které mělo odletět do Ruska v pátek večer. Policisté našli v jeho zavazadle dvouletého samce orangutana, ponořeného do hlubokého spánku v ratanovém koši, jakož i dva živé gekony a pět ještěrek.

„Myslíme, že orangutan dostal prášky proti alergii, které jej uspaly. Našli jsme pilulky uvnitř zavazadla,“ řekl AFP Ketut Catur Marbawa z agentury na ochranu přírody. Rus se podle něj zdál být na akci pečlivě připraven, měl s sebou kojenecké mléko a pokrývky.

Turistovi hrozí pět let vězení a pokuta za pašování chráněného druhu sahající v přepočtu ke 160 tisícům korun. Policistům vysvětloval, že si orangutana chtěl ponechat jako domácího mazlíčka a že mu jej daroval krajan, který jej koupil na pouličním trhu na Jávě.

Orangutanům hrozí vyhubení hlavně vinou pytláků a pašeráků, ale i kvůli nepřátelství vesničanů, kteří je často považují za škodnou. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) jich ve světě zbývá jen asi 100 tisíc.