Izraelské předvolební kotrmelce. Arabové nakonec kandidovat mohou, židovský radikál nikoli

Izraelský nejvyšší soud vyřadil z dubnových parlamentních voleb krajně pravicového kandidáta Michaela Ben Ariho. Naopak dal zelenou kandidatuře levicové koalice arabských stran. Soud tak zvrátil verdikt izraelské volební komise z počátku března, která rozhodla v obou případech opačně. Rozhodnutí může sehrát důležitou roli v povolebních vyjednáváních, protože izraelský parlament bývá tradičně rozdroben a vládu skládají široké koalice.

Ben Ari měl být lídrem kandidátky krajně pravicové strany Židovská síla a jeho kandidaturu komise na začátku března schválila, ačkoli ho izraelský generální prokurátor obvinil z „protiarabského rasismu“. Podnět k zákazu kandidatury politika dala k nejvyššímu soudu opoziční levicová strana Merec.

Židovská síla jako strana však kandidovat může. Do voleb jde jako součást Unie pravicových stran.

Vedení strany Židovská síla se považuje za následovníka rabína Meira Kahaneho, který volal po vyhnání Arabů z Izraele a palestinských území a po anexi těchto oblastí. Jeho strana Kach byla v roce 1994 zařazena mezi teroristické organizace a zakázána. Ben Arimu odřekly Spojené státy v roce 2012 vízum s tím, že spolupracuje s teroristickou organizací.

Nejvyšší soud zvrátil i další rozhodnutí volební komise. Ta na začátku března nepovolila kandidaturu levicové koalici arabských stran Balad-Spojený arabský seznam a jednomu z kandidátů radikálně levicové aliance Hadaš, profesoru Hebrejské univerzity Oferu Kassifovi. Tyto politiky soud do volebního klání pustil.

Ve volbách jsou největšími rivaly Likud s koalicí Modrá a bílá

Parlamentní volby se v Izraeli budou konat 9. dubna. Hlavní souboj v nich svedou pravicový Likud současného premiéra Benjamina Netanjahua a středově levicová koalice Modrá a bílá, kterou vede bývalý náčelník generálního štábu Benny Gantz.

Žádná ze stran však velmi pravděpodobně nezíská sama většinu a v tradičně rozdrobeném izraelském parlamentu bude muset hledat koaliční partnery. Rozhodnutí soudu tak nakonec může významně ovlivnit povolební formování většiny nutné pro vyjádření důvěry vládě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
08:15Aktualizovánopřed 2 mminutami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 7 mminutami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 11 mminutami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 15 mminutami

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělské ministerstvo pro ekologický přechod, které má v gesci energetiku, uvedlo kolem 21:00, že se daří pokrývat 35 procent poptávky. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
13:48Aktualizovánopřed 18 mminutami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 59 mminutami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 2 hhodinami

KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Vládce Kremlu Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva hlásí, že její armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj však v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci v Kurské a Bělgorodské oblasti dál bojují.
05:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...