Guaidó vyhlásil ve Venezuele třicetidenní stav nouze

Venezuelský parlament ovládaný opozicí vyhlásil stav nouze kvůli rozsáhlým výpadkům elektřiny, které ve čtvrtek postihly celou zemi a v některých regionech trvají dosud. Poslanci schválili příslušný dekret šéfa parlamentu Juana Guaidóa, kterého od ledna uznalo na šedesát států včetně Česka prozatímním prezidentem s tím, že má obnovit v zemi demokracii a uspořádat svobodné volby.

Juan Guaidó
Zdroj: Reuters Autor: Marco Bello

„V mnoha městech jsme zaznamenali rabování, v zemi umírají nevinné děti, ve Venezuele není normální situace,“ prohlásil Guaidó na mimořádném zasedání parlamentu.

Kvůli výpadkům energie jsou už několik dní v zemi uzavřeny školy a obchody, přerušeny jsou v řadě regionů i dodávky vody. Výpadky energie ještě zhoršily hlubokou ekonomickou krizi. Podle opozice kvůli nim zemřely nejméně dvě desítky lidí, včetně patnácti pacientů docházejících na dialýzu a několika novorozenců. Madurova vláda tyto zprávy odmítla jako nepravdivé.

„Vyhlašujeme nouzový stav jako variantu výjimečného stavu, a to na celém území státu kvůli kalamitní situaci, kterou způsobilo přerušení dodávek elektřiny a která vážně ohrožuje bezpečnost země a občanů,“ uvádí se v Guaidóově dekretu. Stav nouze má platit třicet dní a může být prodloužen.

Obyvatelé Caracasu si chodí pro vodu do řeky tekoucí městem
Zdroj: Reuters
Autor: Manaure Quintero

Armáda stojí dál za Madurem 

Stav nouze předpokládá, že bezpečnostní složky státu budou plnit pokyny úřadujícího prezidenta, připomněl opoziční deník El Nacional. Právě podpora armády je pro změnu režimu klíčová, opozici se jí ale zatím nepodařilo dostat na svou stranu, ač několik stovek vojáků od února uteklo do Kolumbie a uznalo za prezidenta Guaidóa.

Dokument mimo jiné vyzývá armádu, aby chránila energetická zařízení i zaměstnance státní energetické firmy Corpolec. Zdravotnickým střediskům má v péči o pacienty pomoci soukromý sektor. Dekret rovněž nařizuje okamžité zastavení dodávek ropy i jejích derivátů na Kubu, kam socialistická vláda stejně jako do dalších spřízněných zemí regionu už řadu let posílá ropu za zvýhodněné ceny.

Guaidó se prohlásil prezidentem 23. ledna z pozice předsedy parlamentu poté, co poslanci neuznali za legitimní nový Madurův prezidentský mandát vzešlý z voleb. Od ledna se konala řada demonstrací proti vládě i za vpuštění humanitární pomoci do země.

Auta s humanitárními dodávkami čekají u hranic v Kolumbii a Brazílii a Madurova vláda je nechce do země pustit, protože je označuje za americkou intervenci. Také za výpadkem proudu podle Madura stojí USA a jejich snaha ho svrhnout. Podle expertů a opozice je ale masový výpadek energie důsledkem špatné hospodářské politiky vlády.

Guaidó svolal na úterý další demonstraci za odstoupení Nicoláse Madura. „Všichni víme, kde je jádro problému. Musíme zůstat jednotní a Venezuela se tak brzy zbaví uzurpátora moci,“ prohlásil Guaidó s odkazem na Madura.