Případ, který otřásl nejen Hondurasem. Vrazi ekologické aktivistky si vyslechnou verdikt

Soud v Hondurasu určí trest sedmi lidem, které už dříve uznal vinnými z vraždy ekologické aktivistky Berty Cáceresové. Vůdkyni indiánského hnutí a matku čtyř dětí zavraždili v březnu 2016 přímo v jejím domě. Žena bojovala proti obří přehradě na řece Gualcarque, kterou místní indiáni z etnika Lenca považují za posvátnou. Jedním z viníků je i šéf místní energetické firmy Desarrollos Energéticos S.A. (DESA) Sergio Rodríguez. Honduras je pro ekologické aktivisty vůbec nejnebezpečnější zemí.

Podle soudu si Rodríguez na zabití aktivistky Cáceresové najal bývalého šéfa ochranky firmy DESA Douglase Bustilla. Mezi odsouzenými jsou i bývalí vojáci. Viníkům hrozí až třicet let za mřížemi.

Kolega Cáceresové hrál mrtvého

Uznávaná bojovnice za práva domorodých kmenů a za přírodu zemřela se čtyřmi zásahy střelnou zbraní v těle dva dny před svými 45. narozeninami. K vraždě došlo ve městě La Esperanza na západě Hondurasu. Postřelen byl i další ekologický aktivista – Mexičan Gustavo Castro, který přežil jen díky tomu, že hrál mrtvého. Tři z odsouzených mužů byli uznáni vinnými i za tento pokus o vraždu.

Rodina a kolegové aktivistky odsuzující verdikt přivítali, podle nich ale není spravedlnost úplná. „Nechceme pomstu, nejsme vrazi jako oni, ale chceme, aby strůjci vraždy byli hnáni k odpovědnosti,“ uvedla podle listu Guardian nejstarší dcera Cáceresové Olivia Zunigaová.

Muži obvinění z vraždy honduraské ekologické aktivistky
Zdroj: Jorge Cabrera/Reuters

Cáceresová, držitelka prestižní ceny Goldman Environmental Prize a koordinátorka místní organizace hájící práva indiánů COPINH, si opakovaně stěžovala, že jí vyhrožují smrtí místní majitelé pozemků či policisté a vojáci.

„Kvůli tomuto budou truchlit všichni Hondurasané,“ okomentoval brutální čin v minulosti prezident Juan Orlando Hernández. Bezprostředně po vraždě vyšli lidé do ulic. „Přišli jsme sem poklidně protestovat a odsoudit vraždu členky kmene Lenca a nositelky mezinárodní ekologické ceny Berty Cáceresové. Tohle je neslýchané. Policie ani armáda tu nefunguje,“ uvedla v březnu 2016 lidskoprávní aktivistka Carmen Saucedaová.

Advokáti obvinili soudce z předpojatosti

Cáceresová byla také politická analytička, obhájkyně ženských práv a kritička kapitalismu. Její vražda se stala testem pro Honduras – zemi, kde vládne korupce a beztrestnost a jež dostala v rámci mezinárodní pomoci miliony dolarů z USA a Evropy, připomíná Guardian.

Případ doprovázela obvinění z nedbalosti, utajování a předpojatosti. Advokáti rodiny Cáceresové i Castra byli vyloučeni z procesu poté, co vyzvali soudce, aby kvůli předpojatosti a zneužití pravomoci odstoupili.

Pohřeb ekologické aktivistky v Hondurasu
Zdroj: Fernando Antonio/AP/ČTK

V Hondurasu už zaplatilo životem na 120 ekologických aktivistů

Podle nevládní organizace Global Witness je Honduras nejnebezpečnějším státem světa pro ekologické aktivisty. Více než 120 jich v této středoamerické zemi přišlo o život od roku
2010 po vojenském svržení levicového prezidenta Manuela Zelayi.

Stejný osud jako Cáceresovou potkal v roce 2016 i její spolupracovnici Yaneth Urquíaovou. Matka tří dětí známá bojem proti stavbám vodních elektráren a dolů na územích obývaných domorodci byla zavražděna v západní části země. Urquíaová proslula zvláště svým bojem proti stavbě přehrady v regionu La Paz, která patřila společnosti vlastněné manželem místopředsedkyně honduraského parlamentu Gladys Lópezové. Ta obvinění ze zosnování vraždy odmítla.

Honduraské bezpečnostní síly
Zdroj: Fernando Antonio/AP/ČTK

Podle předloňské zprávy Global Witness ale skutečně stojí za vraždami ekologických aktivistů podnikatelé a vlivní politici včetně Lópezové. Global Witness připouští, že přímí pachatelé zločinů v Hondurasu jsou sice někdy zatčeni, ale jejich objednavatelé prý zůstávají bez trestu.

„Jako největší poskytovatel pomoci Hondurasu by USA měly pomoci ukončit krvavé
zásahy proti honduraskému venkovskému obyvatelstvu. Místo toho financují honduraské státní síly, které stojí za některými z nejhorších útoků,“ řekl loni Guardianu představitel Global Witness Billy Kyte.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 9 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 9 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 9 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 15 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 15 hhodinami
Načítání...