Mládež na nepovolených protestech? Ruští poslanci chtějí pro organizátory vězení či pokutu

Rusko přitvrzuje vůči organizátorům nepovolených protestů s účastí nezletilých. Poslanci schválili nový zákon, který počítá s trestem až 15 dnů vězení nebo pokutou až půl milionu rublů (asi 170 tisíc korun). Při opakovaném porušení se tresty mají zdvojnásobit až na 30 dní za mřížemi a milion rublů (zhruba 340 tisíc korun) pokuty, upozornila agentura Interfax. Hlavní oponent Kremlu Alexej Navalnyj tvrdí, že zákon míří proti němu.

Ruská mládež demonstrovala v září proti plánované důchodové reformě
Zdroj: ČTK, AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Autoři předlohy tvrdí, že se snaží zabránit účasti nezletilých na nepovolených akcích, aby chránili jejich zdraví a životy. Policisté podle údajů ministerstva vnitra loni zadrželi 475 nezletilých, letos v květnu při jediné akci zatkli dokonce 223 dospívajících.

„Odhlasovali tento zákon kvůli mně,“ reagoval na Twitteru hlavní oponent Kremlu Alexej Navalnyj, podle něhož mu tento zákon má znemožnit činnost. Dvaačtyřicetiletý právník se snaží získat na svou stranu mládež.

Předloha se v parlamentu objevila poté, co Navalnyj letos v květnu zorganizoval demonstrace proti prezidentovi Vladimiru Putinovi, při nichž policisté po celé zemi zadrželi na 1500 lidí.

Následně si předvolávali k výslechům mladistvé a jejich rodiče a ve školách jim za to hrozily postihy. Tehdy zaznívaly i návrhy zpřísnit právní zodpovědnost rodičů a škol za účast žáků v nepovolených akcích.

Přísný protidemonstrační zákon platí od roku 2012

V roce 2012 prošel ruským parlamentem kontroverzní protidemonstrační zákon, který výrazně zvýšil pokuty za přestupky na demonstracích. Zákon stanovil pokutu až 300 tisíc rublů (187 tisíc korun) pro jednotlivce, který se dopustí přestupku – například bude mít při demonstraci masku nebo bude bránit dopravě.

Tomu, kdo nebude moct vyměřenou částku zaplatit, hrozí až 200 hodin veřejně prospěšných prací. Organizátorům demonstrací, kteří zákony poruší, hrozí pokuta až ve výši jednoho milionu rublů.

Před přijetím normy tehdy varovali i ruští opoziční poslanci a mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch uvedla, že kvůli novým předpisům bude prakticky nemožné svobodně organizovat demonstrace.

Další rána pro svobodu projevu v Rusku přišla v roce 2015, kdy byl schválen zákon, jenž ukládá vyšší tresty účastníkům nepovolených veřejných akcí, kteří protestují opakovaně. Kdo vyrazí na takové shromáždění čtyřikrát za půl roku, může ve vězení strávit pět let.