Ruský opozičník Alexej Navalnyj, který byl v sobotu zadržen v Moskvě, byl opět odsouzen na 30 dnů do vězení. Trestán je za nepovolenou lednovou demonstraci proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Navalného spolupracovníci chápou jeho odsouzení jako pokus umlčet opozičního předáka před demonstracemi proti penzijní reformě, které chystal na 9. září v Moskvě a dalších městech.
Soud poslal Navalného do vězení. Pár dní před demonstracemi proti penzijní reformě v Rusku
Policie zadržela Navalného již v sobotu před politikovým bydlištěm, do pondělního jednání setrval ve vazbě. Soud jej poslal za mříže kvůli opakovanému porušení pravidel pro pořádání veřejných shromáždění kvůli nepovolené demonstraci z 28. ledna. Tu Navalnyj pořádal na podporu své výzvy bojkotovat březnové prezidentské volby.
Navalnyj v soudní síni prohlásil, že se necítí vinen. „Tento dost divný proces se koná výlučně kvůli tomu, abych se nemohl zúčastnit přípravy celostátní protestní akce proti zvýšení věku pro odchod do důchodu,“ prohlásil Navalnyj v soudní síni. Pozastavil se také nad tím, že v rámci jednoho případu byl již třikrát zatčen, aby byl nakonec „v příhodné chvíli“ uvězněn.
Navalnyj si pro protesty 9. září vybral den, kdy se v Rusku konají regionální volby, například Moskva si bude vybírat nového starostu.
Na 30 dnů do vězení byl opozičník naposledy odsouzen v polovině května. O deset dní dříve jej policie zadržela v hlavním městě na demonstraci proti připravované inauguraci staronového prezidenta Putina. Policisté tehdy zasahovali ve dvaceti ruských městech. Celkem bylo podle ruských médií zadrženo několik tisíc lidí, jen v Moskvě jich bylo kolem 700. Putin, který v březnu s přehledem vyhrál prezidentské volby, byl do nejvyššího státního úřadu počtvrté uveden 7. května.
Navalnyj byl vnímán jako nejvážnější Putinův vyzyvatel, ale z březnových prezidentských voleb jej úřady vyřadily pod záminkou pravomocného odsouzení k podmíněnému trestu za údajné krádeže. Opozičník všechny své procesy považuje za vykonstruované a za snahu Kremlu jej umlčet.
Navalnyj se narodil v roce 1976. Vystudoval práva v Moskvě. Má ženu a dvě děti. Jeho politická kariéra nabrala na obrátkách poté, co v roce 2008 začal psát blog o korupci a dalších údajných nekalých praktikách v některých velkých státem kontrolovaných ruských podnicích.
Prostřednictvím blogu na webových stránkách LiveJournal pravidelně útočil na Putina a jeho spojence.
Jednou z jeho taktik bylo stát se menšinovým akcionářem velkých ropných společností, působit v bankách a na ministerstvech a klást nepříjemné otázky ohledně děr ve státních financích, připomíná BBC. Tvrdí, že to nejlepší, co by Západ mohl udělat pro spravedlnost v Rusku, je zakročit proti praní špinavých peněz.
Navalnyj se považuje za demokrata a nacionalistu. Je členem Pokrokové strany. Na přelomu let 2011 a 2012 patřil k hlavním vůdcům masových demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty tím, že získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo. Pak byl ale pravomocně odsouzen.